Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Oczywista Nieoczywistość

Tak najkrócej można by opisać najnowszą wystawę niezwykłych graficznych fotografii oryginalnego tarnowskiego twórcy Tomasza Sobczaka, jaką od wczoraj, czwartek 9 stycznia 2020, można oglądać w prowadzonej przez Fundację Bema20 Galerii. Wernisaż wystawy TARNÓW NIEOCZYWISTY zgromadził liczne grono koneserów sztuki wysokiej, przyjaciół i znajomych artysty. W zebranych na gorąco opiniach można było usłyszeć, że Tomasz Sobczak to nietuzinkowy artysta. Ciągłe poszukujący nowych form i metod przekazu obrazu rzeczywistości. Wielka klasa fotografa i jednocześnie grafika komputerowego. Pokazane na wystawie prace wykraczają poza pojmowanie i robienie tradycyjnej fotografii. Ujęty w nich Tarnów nieoczywisty, staje się refleksją nad jego oczywistością. Zmusza do dogłębnej analizy wiedzy o mieście, ukrytej w ostrych kolorach i kształtach obrazów. To zupełnie inne spojrzenie na nasze miasto. Na miejsca powszechnie znane, uczęszczane, a jednak oglądając wystawę wcale nie jest to takie oczywiste. Warto zatem,  odwiedzić tę interesującą wystawę, by sprawdzić i przekonać się czy w tej Sobczakowej NIEOCZYWISTOŚCI, można odnaleźć OCZYWISTOŚĆ.

Kiedy w 2017 roku Tomasz Sobczak prezentował swoją wystawę jubileuszową w Tarnowskim Centrum Kultury powiedział publicznie, że w swoim mieście nie pokaże nic przez kilka a może i kilkanaście lat. Na szczęście tak się nie stało i teraz oglądać możemy kolejną wystawę prac tego oryginalnego twórcy. Bez wątpienia Tomasza Sobczaka można nazwać artystą poszukującym. Otwiera się on na inne dziedziny sztuki, nie tylko ze stref wizualnych. Tytuł wystawy można interpretować na bardzo wielu płaszczyznach. Kilka z nich autor obiecał ujawnić zainteresowanym, te najbardziej osobiste zostawi dla siebie. Bardzo ważną częścią wystawy dla autora jest sam widz i to co prezentowane prace wywołują u odbiorcy. Z pewnością Tomasz Sobczak w swoim „C’est la vie” nie pokazuje rzeczy wprost. Aby odczytać niektóre sugestie trzeba będzie pozwolić na to aby zdjęcia wniknęły w nas. A to co do nas wróci może okazać się odpowiedzią na wiele pytań, nie tylko tych związanych z wystawą.

Tomasz Sobczak (ur. 30 października 1977 r. w Bolesławcu) jest absolwentem Akademii Pedagogicznej w Krakowie, dyplom z fotografii obronił z wyróżnieniem na lubelskim UMCS. Od lat związany z Tarnowem, gdzie pracuje w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie oraz w Pałacu Młodzieży, w którym prowadzi pracownię fotografii tradycyjnej. Prowadzi zajęcia z "Fotografii ruchu" oraz „Metodykę fotografii” na podyplomowych studiach z fotografii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Uczył Fotografii Prasowej i Reklamowej w Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie.

W latach 2003–2010 fotografował sport głównie żużel, był jednym z pierwszych fotografów publikującym fotoreportaże żużlowe w internecie[5]. Współpracował z wieloma wydawnictwami w kraju i za granicą, wśród których wymienić można Tygodnik Żużlowy, Przegląd Sportowy, Fakt, Super Express, Gazeta Krakowska, "BACKTRACK", agencjami Cyfrasport oraz Photopress, portalami: wp.pl, espeedway.pl, tarnow.pl, tarnow.net.pl, rdn.pl.

Nieprzerwanie od 2008 roku pełni funkcję prezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jego prace publikowane były na wystawach na niemal każdym kontynencie. W 2012 roku został odznaczony przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (FIAP) tytułem AFIAP (Artiste FIAP), a w roku 2013 tytułem EFIAP (Excellence FIAP).  Od 2018 roku członek rzeczywisty Fotoklubu RP (legitymacja nr 434). Od 2019 roku członek Zarządu Fotoklubu RP.

Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz kilkuset zbiorowych i pokonkursowych. Pełnił funkcję kuratora, animatora i organizatora wielu wystaw i przedsięwzięć kulturalnych. Dwukrotny laureat Stypendium Artystycznego Miasta Tarnowa. Otrzymał odznaczenia państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi oraz Brązowy Medal za Długoletnią Służbę nadane przez prezydentów RP.

„Podróżował” przez różne dziedziny fotografii począwszy od fotografii ruchu, przez fotografię studyjną, w tym portret i akt, poprzez geometryczne spojrzenie na architekturę, po abstrakcję czy fotografię kreacyjną. Obecnie interesuje go miejsce fotografii w sztuce współczesnej. Inspiracje czerpie m.in. z twórczości Pieta Mondriana i Joana Miro, co znajduje swoje odzwierciedlenie także w prezentowanych na obecnej wystawie pracach. Na Bema20 zobaczyć można fotografie zrobione w roku 2019 w Tarnowie. Czy jego mieszkańcom uda się rozpoznać znane miejsca i rozszyfrować zagadki postawione przez Sobczaka? Aby się o tym przekonać wato odwiedzić to coraz mocniej zaznaczające się na kulturalnej mapie miasta miejsce.

Założenie projektu, zrealizowanego w ramach stypendium artystycznego przyznanego artyście przez Gminę Tarnów, zakłada jego prezentację wystawy w miastach partnerskich Tarnowa.

Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - Artur Gawle (www.tarnow.pl)