Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Po czterykroć FOTOGRAFIA

Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne i Tarnowskie Centrum Kultury po czterykroć zaprosiło na cztery wystawy, które zostały otwarte w Galerii TCK, w jeden obfitujący w fotografię wieczór. Ten wyjątkowy wernisaż miał miejsce we środę 20 marca o godzinie 18:00 z udziałem młodych (wszak kobietom lat się nie liczy) adeptek  fotografii i autora czterech wystaw indywidualnych, które są wynikiem ogłoszonego przez Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne naboru na realizację wystaw, w listopadzie ubiegłego roku. Na konkurs nadesłano 10 projektów fotograficznych, z których do publicznej prezentacji wybrano cztery. Już same ich tytuły: Boso po piasku, Child Insid, F.O.R.M,Y i ...inna suma wrażeń, inny charakter całości…  są tyleż intrygujące, co oryginalne i zapowiadające artystyczne iluminacje, o które coraz trudniej na wystawienniczych salonach. Dawno nie było w Tarnowie takiej wystawy…  Szkoda, że nie wzbudza należnego jej zainteresowania.

Poniżej krótkie opisy poszczególnych wystaw i kilka słów o autorkach i autorze.

Tytuł wystawy: Boso po piasku
… to kolejne kroki, ale tak naprawdę pierwsza podróż autorki z aparatem. Prezentowane fotografie to efekt umieszczania w kadrze różnorodnych kształtów podczas nadmorskiego spaceru po Trójmieście.

Autorka: Maria Strzesak - Uczennica III LO w Tarnowie, absolwentka szkoły muzycznej I° w klasie trąbki. Miłośniczka muzyki i pasjonatka fotografii.

Tytuł wystawy: Child Inside
Fotografie pochodzą z osobistego projektu „Child Insid”’, w którym autor podąża za wewnętrznym dzieckiem poprzez jasne i ciemne emocje, świat z pogranicza realizmu i fikcji, prawdy i fałszu.


Autor: Bartłomiej Krężołek, z wykształcenia finansista, fotograf, artysta wizualny. Studiuje fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, Republika Czeska.

Artysta brał udział w grupowych wystawach fotograficznych Krakowskiego Klubu Fotograficznego, kolektywów fotograficznych oraz Stowarzyszenia FotoBzik organizowanych w Polsce, we Włoszech oraz z Holandii. Pierwszą indywidualną wystawę zaprezentował w 2017 roku w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie. Nagradzany na konkursach fotograficznych, między innymi: Pierwsza nagroda, Kategoria Człowiek, International Photographer of the Year 2017, Grand Prix na 27 Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej w Żarach, srebrny medal w konkursie ‘Just One Photo’ w Jarosławiu, pierwsza nagroda w kategorii Człowiek na Slavangard Festiwal.  Prezentował  wystawę indywidualną podczas Rybnickiego Festiwalu Fotografii, oraz na Foto Art Festival w Bielsku Białej projekcję slideshow oraz wystawę open. Przygotował i wydał w formie książkowej pod nazwą ‘Architexture’ zbiór fotografii architektury.

Tytuł wystawy: F.O.R.M.Y.
To efekt poszukiwań i interpretacji fotograficznych Katarzyny Warańskiej, które od lat prowadzi na kanwie naszego krajobrazu, przyrody ożywionej i nieożywionej. Skały i kamienie są zimne, bezduszne i martwe, czy aby na pewno? Ja osobiście znajduję w nich duszę, życie i piękno. Prace nie są dosłownym pokazywaniem naszej rzeczywistości, są bardziej jej metaforą. W obrazach tych znajduję piękno ziemi, piękno stworzenia(...)

Autorka: Katarzyna Warańska, fotograf, architekt krajobrazu i wnętrz, społecznik, organizator, przyrodnik i podróżnik. Od 2011 roku członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (RSF). W ramach jego działań wspiera m.in. Radę Artystyczną. Jest także organizatorem i opiekunem wystaw fotograficznych w Galerii Nierzeczywistej RSF. Organizuje wystawy, zaprasza Artystów, zajmuje się częścią wizerunkową i oprawą graficzną wernisaży. Członek Rzeszowskiej Akademii Fotografii, społecznik i współorganizator inicjatyw kulturalnych. Od 2013 roku posiada uprawnienia Instruktora Fotografii Krajoznawczej przy PTTK.

W fotografii skupia się głównie na szeroko rozumianym pejzażu i człowieku. Często za pomocą aparatu i obiektywu, bez pomocy zbędnych środków postprodukcji, kreuje krajobraz na wzór grafik, akwareli czy olejnych obrazów. Jej prace są minimalistyczne, czasem bardzo graficzne i czyste formą, innym razem bardzo malarskie pełne subtelnie dobranych kolorów. Za pomocą obrazu, wyraża siebie, swoje stany emocjonalne. Poszukuje napięć pomiędzy naturą a cywilizacją, człowiekiem a przyrodą. Ostatnio sięga także po tematy związane z dokumentem, reportażem. Jej fotografie zdobią ściany domów. Są także ilustracjami w powieściach, tomikach wierszy oraz zdobią okładki płyt czy wydawnictw. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych, 4 indywidualnych oraz kilkunastu pokonkursowych. Laureatka konkursów fotograficznych o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym.

 

Tytuł wystawy: ...inna suma wrażeń, inny charakter całości…
Pretekstem do powstania wystawy była wycieczka do Brukseli, gdzie łączą się wpływy nowoczesnej Europy. Autorka chciała to miejsce pokazać w zupełnie inny sposób i pobudzić do refleksji nad przestrzenią miast oraz wzmocnić wizerunek Brukseli jako miasta „anegdoty i eksperymentu”.

Autorka: Agnieszka Mazur, pedagog, logopeda, terapeuta dziecięco-młodzieżowy. Trener umiejętności psychospołecznych, koordynator działań edukacyjnych, profilaktycznych i rozwojowych dzieci, młodzieży i dorosłych. Oprócz fotografii jej pasja jest żużel i wędrówki po górach.

Wystawa czynna od 21 marca do 6 kwietnia 2019 roku.

Na podstawie materiałów TCK – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Paweł Topolski