Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Piwnica Pod Trójką

Onegdaj Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprosiło na pierwszy w nowym roku wernisaż. Odbył się on w piwnicznej Galerii w poniedziałek, 14 stycznia. Zaprezentowano nań oryginalną i rzadko pokazywaną w Tarnowie malarską twórczość Romana Fleszara. - uważam, że tak jak widzimy, tak interpretujemy to co widzimy. Dlatego staram się ukazywać własne odczucia nie ustalając tzw. prawd obiektywnych. Kuratorem wystawy jest niezawodna i bardzo kompetentna Bożena Szczupak.  Ten urodzony w Tarnowie (12 lipca 1966 r.) artysta, wiele lat temu osiadł w Karwodrzy k/Tuchowa, gdzie wraz z żoną Ewą, utalentowaną rzeźbiarką mieszka i tworzy. Poznali się na studiach. Wspólnie ukończyli Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Wiele ich prac znalazło się na półkach oraz ścianach nie tylko polskich pasjonatów sztuki, ale również w zagranicznych katedrach, bazylikach, a nawet zamkach. - Dla nas sztuka to pasja. Tę pasję zdaje podzielać ich córka, która już odnosi pierwsze sukcesy artystyczne. A już nie długo, bo we czwartek, 24 stycznia, odbędzie się ich wspólny wernisaż, który w połączeniu z tradycyjnym opłatkiem środowisk twórczych, już dziś zapowiada się na pierwszoplanowe  wydarzenie kulturalne.

Roman Fleszar urodził się 12 lipca 1966 r. w Tarnowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Akademii Goetz-Daderian w Paryżu. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1992 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2016 r. uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na co dzień wykłada w Instytucie Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Debiutował w 1985 r. wystawą w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie. Ma za sobą wiele wystaw w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Belgii czy USA). Jest Stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki.

  

Romana Fleszara (zodiak - Rak - chiński Ognisty Koń) znam od szkoły plastycznej – napisał na Facebooku jeden z jego przyjaciół. To Dynamiczna osobowość umiejąca ciekawie opowiadać o swoich obrazach. Ma on dużą rozpiętość wyrazu w swoim malarstwie. Zaczynał od figuratywnych opowieści mistycznych, a teraz przeszedł na malowanie abstrakcyjne. Po jego obrazach widać, że dotyka metafizycznego absolutu. Jego żywiołem jest woda, a inteligentna woda to plazma, budulec całego Kosmosu. Są to bardzo bogate malarsko obrazy dziejące się na pograniczu świata figuratywnego i bezkształtnego wirującego, dynamicznego kosmosu.

     

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: 1985 – debiut – Wojewódzki Ośrodek Kultury Tarnów, 1990 – La Poste-Ecole Militaire Paryż (Francja), 1999 – Artyści Polski Południowo-Wschodniej Rzeszów, 2001 – Międzynarodowe Targi Poznańskie Poznań – Salon Sztuki Współczesnej BWA Bydgoszcz, Wystawaw Schoten (Belgia), 2005 – Saint-Jean de Braye (Francja), 2004 – Apostles Waszyngton (USA) – Galeria Wirydarz Lublin – Galeria Sukiennice Kraków – Pałac Małachowskich Nałęczów, 2007 – BWA Tarnów, 2008 – Galeria Sztuki Kazimierz Dolny nad Wisłą, 2011 – Salon 100-lecia ZPAP Bunkier Sztuki Kraków, 2013 – Instytut Polski Sankt Petersburg (Rosja), 2014 – James Howe Galery Nowy Jork (USA) – Centre for Creative Practices Dublin (Irlandia), 2015 – cykl wystaw Exercise – Galerie Platan i Latarka Budapeszt (Węgry) – PIASA-The Polish Institute of Arts and Sciences of America Nowy Jork (USA), 2016 – Galeria Pryzmat Kraków, 2018 – Centrum Sztuki Współczesnej Solvay Kraków.

Ryszard Zaprzałka