Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Tarnowskie BWA w natarciu

Wystawa tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych „Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju” zwyciężyła w Plebiscycie radiowej Trójki „Wydarzenie Roku 2018”. W sobotę 12.01.2019 w Radiowym Domu Kultury zostały ogłoszone wyniki głosowania w trzech kategoriach: najlepsza książkę, najlepsze wydarzenie i najlepsza płyta minionego roku. Instruktorzy Radiowego Domu Kultury wybrali dziesięć propozycji w każdej kategorii. Drugi – finalny etap należał do Internautów. I to oni najwięcej głosów oddali na tarnowską wystawę, która tym samym zwyciężyła z wydarzeniami z Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdyni, Białegostoku i Warszawy! Wystawa „Wielcy sarmaci tego kraju/Wielkie sarmatki tego kraju” została przygotowana przez tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości swój wernisaż miała  28.10.2018 zaś jej finisaż odbył się w niedzielę 13.01.2019 roku, budząc ogromne zainteresowanie. - Zostaliśmy nominowani po raz pierwszy i już sama nominacja było dla nas dużym wyróżnieniem. Po cichu marzyliśmy o wygranej, ale nie spodziewaliśmy się jej, ponieważ po pierwsze: w naszej kategorii zostały zgłoszone naprawdę świetne wydarzenia, w tym znakomite wystawy sztuki; a po drugie Tarnów był najmniejszym ze zgłoszonych miast. Ale jak widać, nie w wielkości siła, a w solidarności i wspólnym działaniu. Bardzo dziękujemy wszystkim tarnowianom, którzy oddali głos na naszą wystawę. To nasz wspólny sukces - mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA Tarnów.

Myślę że wielu Tarnowian ma podobne uczucie jak po akcji „Światła na niepodległość: 100 lat” na bloku przy ul. Monte Cassino, że „każdy (głos) jest ważny” i działając razem możemy realizować niezwykłe rzeczy.

Po ogłoszeniu wyników otrzymaliśmy wiele gratulacji z galerii w całej Polsce. W ostatni weekend wystawa była bardzo tłumnie odwiedzana przez zwiedzających. Mieliśmy licznych gości, którzy przyjechali z Warszawy czy Krakowa. Wygrana w Plebiscycie to znakomita promocja naszej galerii i Tarnowa – uzupełnia dyrektorka BWA .

Wystawę „Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju” została przygotowana przez tarnowskie BWA z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Kurator Marcin Rózyc zaprosił do niej wielu współczesnych artystów, których prace przeplatały się z dziełami sztuki dawnej, w tym z bogatą kolekcją portretów sarmackich z tarnowskiego Muzeum.

Jak co roku głosowanie w Plebiscycie Radiowego Domu Kultury odbywało się w trzech kategoriach: na najlepszą książkę, wydarzenie oraz płytę mijających dwunastu miesięcy. Instruktorzy RDK wybrali w każdej kategorii dziesięć propozycji, a o ostatecznej kolejności decydowały głosy internautów. Uznali oni, że Wydarzeniem Roku 2018 była zakończona wczoraj wystawa „Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju”. Tarnowska ekspozycja wyprzedziła (w kolejności zajętych miejsc): Festiwal Żubroffka – Białystok, wystawę „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow-Wróblewski-Wajda” Muzeum Śląskiego w Katowicach, koncert Davida Byrne‘a – Festiwal Open‘er w Gdyni, Festiwal Unsound 2018 – Kraków, Festiwal TIFF 2018 – Wrocław, wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” Muzeum Narodowego w Warszawie, Festiwal Nostalgia – Poznań oraz wystawę „Edi Hila. Malarz transformacji” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

   

Artyści i artystki: Tomasz Armada, Zuzanna Bartoszek, Agata Bogacka, Julie Chovin, Zuzanna Czebatul, Martyna Czech, Elżbieta Drużbacka, Kuba Falkowski, Krzysztof Gil, Hyon Gyon, Zofia Krawiec, Kamil Kukla, Jacek Malczewski, Rafał Pierzyński, Karol Radziszewski, Uta Sienkiewicz, Mikołaj Sobczak, Wojciech Ireneusz Sobczyk, Piotr Urbaniec, Łukasz Wojtanowski; oprawa graficzna Magda Burdzyńska

Dzieła sztuki dawnej ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Narodowej, klasztoru oo. Bernardynów w Tarnowie, a także z kolekcji Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego.

   

Autorzy wystawy:

Marcin Różyc (1982) - kurator, krytyk mody, wykładowca. Autor książki „Nowa moda polska”. Współautor „Dźwięków i szwów”, „Chrysalis” i „Helena Bohle-Szacka. Lilka”. Kurator wystaw, m.in.: Krzyk Mody (MSN w Warszawie), Warsaw Calling.Chrysalis (IFS London), Wykrój. Miasto. Tarnów (BWA Tarnów) i Helena Bohle-Szacka. Mosty/Die Brücken (Galeria im. Sleńdzińskich). Wykładał m.in.: na Uniwersytecie Warszawskim, Katedrze Mody, London Collage of Fashion, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta, w Topographie des Terrors w Berlinie. Współpracuje z Vogue Poland.

   

Joanna Regina Kowalska - historyk i historyk sztuki, kurator kolekcji tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Specjalizuje się w historii mody, zwłaszcza XIX i XX wieku. Autorka licznych wystaw i publikacji z tej dziedziny (między innymi Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności i Modna i już. Moda w PRL).

Na podstawie materiałów BWA (zdjęcia – Przemysław Sroka) – Ryszard Zaprzałka