Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

„Święta Rodzina”

Taki tytuł, znakomicie wpisujący się w klimat Bożego Narodzenia, nosi najnowsza wystawa grafik  Urszuli Gawron, której wernisaż odbył się w Święto Trzech Króli, 6 stycznia w coraz popularniejszej tarnowskiej Galerii Bema20. Współorganizatorem wystawy jest  Kongregacja Oratorium Świętego Filipa Neri, której przedstawiciele licznie stawili się w galerii przy ul. gen. Józefa Bema 20. Unikalne prace pochodzącej z Tarnowa artystki, do tej pory można było oglądać w klasztorze ojców Jezuitów w Częstochowie. Część z nich została opublikowana w książce s. Weroniki Przygody CSFN pt.: „Myśli na każdy dzień roku bł. Franciszki Siedliskiej”; natomiast prace prezentowane w Galerii Bema20 trafią po zakończeniu ekspozycji do tarnowskiego Zgromadzenia Księży Filipinów. Cykl o Świętej Rodzinie - mówi artystka, miał swój początek ponad dziesięć lat temu, w 2006 roku, kiedy powstała pierwsza praca, która miał być tylko bożonarodzeniową kartką. Potem adwentowo zaczęłam się zastanawiać nad rodziną małego Jezusa, nad ich życiem, zwykłą codziennością, tym co robili, czym mogli się zajmować – tak powstało kilka następnych prac. Dopełnieniem całości były jednak rekolekcje ignacjańskie u ojców Jezuitów w Częstochowie, podczas których w sposób szczególny prowadziło się medytacje nad życiem Jezusa i Świętej Rodziny.

Doszłam wtedy do wniosku, że do czasów nauczania Jezusa Ich rodzina była prawdopodobnie zupełnie normalna, z wszystkimi radościami i troskami jakie mogło nieść tamtejsze życie. Mogli mieć ogródek, łowić ryby, prać, gotować, uczyć się i razem podróżować – do rodziny, do świątyni – dzisiaj powiedzielibyśmy na pielgrzymkę, na zakupy, na różnego rodzaju święta. Nic szczególnego.

Kolejnym etapem moich przemyśleń było „przeniesienie” Świętej  Rodziny w czasy współczesne. Zastanawiałam się co mogliby robić dzisiaj w ramach swojej normalności i zwyczajności? Może budować karmnik, lepić bałwana, jeździć na rowerach i zbierać owoce w sadzie? A sam mały i dorastający Jezus, z pewnością jak większość dzieci nie zawsze był grzeczny, nie od razu rozumiał czym jest dobro, co jest bezpieczne i dlaczego kota nie można ciągnąć za ogon. Z pewnością tak jak każde dziecko, czasami miał gorączkę, czasami ból brzucha albo bolące gardło, a rodzice z troską i obawą starali się temu wszystkiemu jakoś zaradzić. Cykl o Świętej Rodzinie miał pokazywać jej zwyczajność, normalność i przez to także bliskość każdej rodzinie.


Urszula Gawron, artysta grafik – urodziła się w 1975 roku w Tarnowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, specjalność wystawiennictwo oraz Policealne Studium Plastyczne w zakresie meblarskich technik konserwatorskich w Tarnowie. W roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, na kierunku Edukacji Artystycznej w pracowni grafiki warsztatowej prof. Eugeniusza Delekty. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Katarzyny Olbrycht. W ramach programu Erasmus/Sokrates otrzymała stypendium naukowe i kontynuowała swoją naukę we Francji na Universitaire Rennes 2. Obecnie mieszka w Nowym Sączu.

       

Wystawy indywidualne:
 1995 r. – wystawa fotografii i malarstwa - PM– Tarnów.
 1998 r.- wystawa fotografii – MFK – Tarnów.
 2000 r. – wystawa malarstwa –Dom Kultury - Dąbrowa Tarnowska.
 2004 r. - wystawa rysunku i grafiki – BWA – Tarnów.
 2006 r. – wystawa fotografii – MDK – Nowy Sącz.
 2008 r. – wystawa grafiki i malarstwa - Mała Galeria – Nowy Sącz.
 2009 r. – wystawa fotografii – Galeria Klubu Spytko – Zakliczyn.
 2010 r. - wystawa fotografii pt. "W górę(y)" - Sądecka Biblioteka Publiczna - Nowy Sącz.
 2010 r. - wystawa fotografii - Kościół xx. Filipinów - Tarnów.
 2011 r. - wystawa fotografii pt.: "Dobre początki", PM - Nowy Sącz.
 2012 r. - wystawa fotografii pt.: "Dotyk", Sądecka Biblioteka Publiczna - Nowy Sącz.
 2012/2013 r. - wystawa fotografii pt.: "Dotyk", Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, Krościenko.
 2013 r. - wystawa fotografii pt.: "Przeniesieni w czasie", Klasztor OO. Franciszkanów, Zakliczyńskie Centrum Kultury - "Galeria Poddasze", Zakliczyn.
 2013 r. - wystawa fotografii pt.: "Przeniesieni w czasie", Pijalnia Artystyczna - Piwniczna-Zdrój.
 2013 r. - wystawa grafiki w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.
 2013 r. - wystawa fotografii pt.: "Mała codziennośc", PM, Nowy Sącz.
 2014 r. - wystawa fotografii pt.: "Przeniesieni w czasie", Zamek w Dębnie.
 2016 r. - wystawa grafiki pt.: "Życie jest piekne", GOK, Gorlice.
 2016 r. - wystawa grafiki pt.: "Widzę", Dwór Karwacjanów i Gładyszów, Gorlice.
 2018 r.  - wystawa grafiki i malarstwa miniaturowego pt.: "SACRUM", Muzeum Okręgowe, Nowy Sącz.

 

Ważniejsze osiągnięcia:
 1994 r. – Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny pt.: „Kresy”, Przemyśl – II nagroda.
 1996 r. – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt.: „Twarze”, Tarnów – nagroda.
 2007 r. – V Międzynarodowe Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli, Tarnów – nagroda.
 2007 r. – Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP „Salon 2007”, Nowy Sącz – Nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza.
 2008 r. - Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP „Salon 2008”, Nowy Sącz – Nagroda Honorowa Zarządu ZPAP Okręgu Krakowskiego - Złota Rama.
 2010 r. - Doroczna Wystawa Sądeckiego Oddziału ZPAP "Salon 2010", Nowy Sącz - Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta.
 2011 r. - Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP „Salon 2011”, Nowy Sącz – Nagroda Honorowa Zarządu ZPAP Okręgu Krakowskiego - Złota Rama.
 2012 r. - VII Międzynarodowe Biennale Tworczości Artystycznej Nauczycieli, Tarnów - wyróżnienie.
 2012 r. - Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP „Salon 2012”, Nowy Sącz - Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta.
 2014 r. - Doroczna Wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP "Salon 2014", Nowy Sącz - Nagroda Dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Nowego Sącza.
 2016 r. - Doroczna wystawa Nowosądeckiego Oddziału ZPAP "Salon 2016", Nowy Sącz - Nagroda im. Bolesława Barbackiego.
 2017 r. - Doroczna wystawa Nowosadeckiego Oddziału ZPAP "Salon 2017", Nagroda Prezydenta Miasta Nowego Sącza.
 2010 - 2011 r. - witraże w Kościele oo. Jezuitów pod wezwaniem Ducha Świętego w Nowym Sączu, współpraca Józef Stec - Urszula Gawron.
 VIII 2011 r. - otrzymała tytuł "Młodszego Ucznia" w trudnej i pięknej sztuce fechtunku szkoły Mateusza Berkowicza.
 II 2015 r. – otrzymała tytuł „Tyrus minor primus” w hiszpańskiej szkole szermierki Petera Kozy – Słowacja.
 VII 2018 r. – otrzymała tytuł „Tyrus minor secondus” w włoskiej szkole szermierki Petera Kozy – Słowacja.
 XII 2016 r. - bajka pt.: "Życie jest piękne - historia prawdopodobna", wyd. GOLDRUK, Nowy Sącz. IX 2017 r. - bajka pt.: "Życie jest piękne - historia rodzinna", wyd. GOLDRUK, Nowy Sącz.

Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle (www.filipini.eu )