Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Pasja i magnetyzm w "Hortarze"

W czwartkowy wieczór 12 kwietnia 2018 r. w prestiżowej tarnowskiej Galerii "Hortar" przy ulicy Legionów miał miejsce wernisaż malarstwa ciekawej krakowskiej artystki Małgorzaty Mizi. "Hortar" to jedyna z prawdziwego zdarzenia prywatna galeria sztuki, której właścicielami jest zasłużona dla miasta rodzina państwa Kopczyńskich, znanych przedsiębiorców i filantropów. Wysoki poziom prezentowanych tam prac sytuuje tę placówkę w czołówce polskich prywatnych galerii sztuki. Honory domu, jak zwykle pełniła nestorka rodu pani profesor Teresa Kopczyńska, do niedawna ceniona polonistka i pedagog tarnowskich szkół średnich. Tym razem gościem Salonu państwa Kopczyńskich była niekwestionowana dama krakowskiego środowiska artystycznego Małgorzata Mizia, która wprowadziła uczestników w świat swoich dzieł, opowiedziała o inspiracjach twórczych i o tym jak tworzy. Jak zwykle nie zawiedli stali bywalcy i koneserzy dobrego malarstwa. I to pomimo iście wiosennej aury...

Tarnowska wystawa to pierwsza prezentacja twórczości tej artystki w Tarnowie. Ekspozycja obejmuje obejmuje przekrojowy wybór prac z ostatnich lat profesor Mizi. Są to cykle malarskie o różnej tematyce, od pejzażu architektonicznego po przedstawienia mityczne, zwierzęce (pegazy). To solidne malarstwo, mocno ekspresyjne i naznaczone swoistym magnetyzmem, co cechuje tylko artystów prawdziwych.

 

Małgorzata Mizia jest rodowitą krakowianką, malarką, architektem, profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Uprawia malarstwo sztalugowe, maluje portrety, architekturę, krajobraz. Miała około 40 wystaw indywidualnych w Polsce, m.in. w Willi Decjusza (2000) i Pałacu Sztuki w Krakowie (2010), na zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu (2013), a także zbiorowych m.in. w galeriach "Spire Studios" (2013) i "Bashas Walk" (2014, 2016) w Beacon NY, oraz "New Century Artists" w Nowym Jorku-Chelsea na Manhattanie (2013), uzyskując pochlebne recenzje krytyków sztuki.

 

Regularnie uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich i ceramicznych, również zagranicznych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych w kraju i poza granicą: we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Kanadzie, Anglii, Stanach Zjednoczonych.

O wrażeniu, jakie robią prace krakowskiej artystki na innych twórcach, dla których bywa inspiracją, najlepiej świadczy wiersz jednego z brzeskich poetów Dariusza Dzierwy, dedykowany Małgorzacie Mizio.

Pegaz

 Jednego dzisiaj w nocy zraniłem
 To dlatego że zostałem bez weny twórczej
 Na próżno czekałem
 Zaopatrzony w papier i wieczne pióro
 Brzemienne w niebieski atrament
 Myśl ulotna i ta natchniona
 Dla mnie wciąż była niedostępna
 A Pegaz ciągle się spóźniał
Widocznie dla niego
 Chwila była jeszcze nieodpowiednia

 (...)
 Dariusz Dzierwa

Przygotował Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - Paweł Topolski (www.tarnow.pl)