Sztuka w wersji online
W tarnowskim Muzeum Etnograficznym została przygotowana wystawa prac „Dawna sztuka i przedmioty sakralne”. Ze względu na polityczno-sanitarne obostrzenia związane z pandemią dostępna będzie jeno w sieci, przynajmniej do czasu otwarcia muzeum dla zwiedzających. – Organizatorom wystawy udało się zgromadzić mnóstwo przedmiotów, które na pewno będą cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Póki co oczywiście wystawa będzie prezentowana wirtualnie, ale mamy nadzieję, że bliżej wiosny uda się otworzyć tę ekspozycję dla szerokiej publiczności – już dzisiaj zapraszam – mówił na otwarciu wystawy Kazimierz Kurczab, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którego oddziałem jest placówka przy ul. Krakowskiej.
Przewodnik po Tarnowie i okolicach
Tak nazywa się niezwykle interesująca strona internetowa, na jaką przypadkiem natknąłem się w sieci, dokładnie na facebooku. - Poznawać i dzielić się tym, co poznane jest moją pasją, a zajmuję się przede wszystkim poznawaniem i opisywaniem dziejów mojego regionu i miasta. Od Gór Świętokrzyskich po szczyty Tatr rozciąga się historyczna Małopolska, w którym leży Tarnów, moje rodzinne miasto - przedstawia się jej anonimowy autor i moderator. Przeglądając ją natknąłem się na historię Placu i ulicy Tadeusza Kościuszki, mojej ulicy, przy której mieszkałem w kamienicy pod numerem 15. Spędziłem tam dzieciństwo i wczesną młodość, czas szkoły podstawowej im. Tadeusza Kościuszki (mieszczącej się tuż obok) i średniej, aż do matury... Przez 10 lat byłem ministrantem w pobliskim kościele XX Misjonarzy, zimą jeździliśmy na sankach na górce, gdzie teraz stoi ZUS, a latem chodziliśmy do wesołego miasteczka, które rozkładało się na miejscu obecnego DH Świt, zaś w ogrodzie, gdzie dziś jest Hotel Tarnovia, pierwszy raz się całowałem...Do niedawna w mieszkaniu, które wówczas zajmowaliśmy wraz z rodzicami, mieściła się prywatna Galeria Sztuki "Mansarda", prowadzona przez moich danwych sąsiadów Sułtanę i Santino Sokołowskich, znanych artystów malarzy. Mój Boże! Ileż wspomnień, ileż ścieżek wydeptanych wokół... .
"Elementarz polskiej kultury"
To jedna z ostatnich imprez tegorocznego 17.Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza. Wyjątkowego, organizowanego w pandemiczno-politycznych okolicznościach w formule online. Tytułowa odsłona "Elementarza..." miała miejsce tydzień temu, we czwartek 3 grudnia o godz. 18.30, w "kolejowym" oddziale Galerii BWA na dworcu PKP w Tarnowie. Złożyły się na nią: wernisaż online wystawy i promocja książki "Elementarz polskiej kultury", która ukazała się w październiku 2020 nakładem wydawnictwa Wytwórnia, z udziałem kuratorów Ewy Solarz, Małgorzaty Miśkowiec i Karola Szafrańca. Nasza wystawa - mówią jej autorzy, została pomyślana jako swoista ściągawką, podpowiedź, na jakich artystów warto zwrócić uwagę, jakie dzieła warto kojarzyć, jakie fakty i anegdoty w rozmowach o polskiej sztuce warto przywoływać. To przypominanie poprzez poznawanie niejako od nowa znaczących dzieł polskiej kultury i ich autorów obejmuje: 44 plakaty, 11 polskich grafików - 44 dzieła 44 polskich artystów w 11 dziedzinach. W związku z wytycznymi epidemicznymi wystawa jest nieczynna dla zwiedzających...
Kompas Młodej Sztuki 2020
W zakończonej właśnie jubileuszowej, 10. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2020 czyli rankingu najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia organizowanego przez "Rzeczpospolitą", pierwszych dziesięć miejsc zajęło aż 15 artystów, w tym troje z Tarnowa i regionu. Prace naszych atrystów można znaleźć m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pierwsza trójka tego prestiżowego rankingu to Agata Kus, Łukasz Patelczyk i Karolina Jabłońska (Tarnów) . Na pozostałych miejscach uplasowali się: Kamil Kukla, Martyna Czech - oboje z Tarnowa, Irmina Staś, Katarzyna Karpowicz, Olga Pawłowska, Daniel Rycharski, Dawid Czycz, Zuza Golińska, Tomasz Górnicki, Diana Lelonek, Łukasz Stokłosa oraz Jan Możdżyński. To najbardziej obiecujący młodzi polscy twórcy, których wystawy w ostatnim czasie można było zobaczyć także w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Gratulujemy!
Galeria na Płocie w cieniu ArtFest
Zły czas mija, sztuka pozostaje
To przygodą, której warto doświadczyć.
Od kilku dni w „Galerii na Płocie” obok Bimy przy ul Żydowskiej oglądać można kolejną plenerową ekspozycję pt.„Strażnicy kirkutu”, na którą składa się kilkadziesiąt fotografii cmentarza żydowskiego wykonanych przez uczestników Otwartej Pracowni Sztuk Wizualnych, działającej przy Tarnowskim Centrum Kultury, a prowadzonej przez członków Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Niejako równolegle, aczkolwiek po raz pierwszy w większości online, odbywa się 17. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, obejmujący jazz, dizajn, piosenka francuska, zdrowie, fotografia, szkło, ceramika, architektura, sztuka cukiernictwa, Mały ArtFest, obrazy na ulicach, słowa na ulicach… . Tegoroczna edycja potrwa od 20 listopada do 20 grudnia w siedzibie głównej BWA w Pałacyku Strzeleckim oraz na dworcu PKP , a także w Galerii Bema 20 i GBP w Oleśnie. Ciekawostką, niejako stygmatyzującą pandemicznie Festiwal, jest pół tysiąca maseczek z grafiką tegorocznej edycji ArtFest.
Spowiednik świętych
Aktualnie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, staraniem jego dyrektora ks. dr Piotra Paska, oglądać można interesującą wystawę „O. Józef Andrasz SJ (1891-1963). Orędownik poświęcenia narodu polskiego Sercu Bożemu”. Jej wernisaż odbył się w poniedziałek 12 października, a wystawę, z przerwą na pandemię, będzie można oglądać do 20 stycznia. Wystawę zorganizowano aby przybliżyć osobę o. Andrasza – syna sądeckiej ziemi, cenionego, rekolekcjonistę spowiednika, kierownika duchowego wielu osób, które prowadziły głębokie życie duchowe. Wśród nich są m.in. św. Faustyna Kowalska, bł. Aniela Salawa, bł. Maria Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego OSU, służebnica Boża Paula Zofia Tajber ZDCH – założycielka Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i mistyczka, oraz s. Kaliksta Piekarczyk ZMBM. Na wystawie większość rękopisów, wydawnictw, obrazów, związanych z ojcem Andraszem prezentowana jest po raz pierwszy. Planowana jest też konferencja tematyczna.