czyli
RZESZÓW BREAKOUT DAYS
Miniony weekend w Rzeszowie przebiegał pod znakiem bluesa – relacjonuje nasza tym razem rzeszowska korespondentka Katarzyna Cetera – a to za sprawą Breakout Days – wyjątkowego festiwalu muzycznego, zorganizowanego ku pamięci wybitnego twórcy, ponadczasowego artysty, Tadeusza Nalepy. Jego twórczość – jak zapewniają organizatorzy – wytyczyła nowy kierunek w muzyce, łamiąc przy tym narzucone w latach 70` ograniczenia estetyczne. Muzyka zespołu Breakout, stworzonego przez artystę od lat elektryzuje słuchaczy, a sama nazwa stała się już rozpoznawalną – nawet poza granicami Polski – marką. Okazuje się, że Breakout to także marka, która… kojarzona jest z Rzeszowem!
Tegoroczna 15. edycja festiwalu Rzeszów Breakout Days 2024, trwała aż pięć dni. Impreza rozpoczęła się we środę, 11 września a zakończyła w niedzielę. Celem przedsięwzięcia nieodmiennie od lat pozostaje upamiętnienie twórczości Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. W programie znalazły się więc liczne koncerty i inne działania, w tym kultowa już akcja Gramy dla Nalepy.
Festiwal rozpoczął się od Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Bluesowych, który – podobnie jak w ubiegłym roku – stanowił prawdziwą gratkę dla fanów legendy polskiego bluesa. Kwalifikacja uczestników konkursu odbyła się się na podstawie nadesłanych materiałów, a wybrane zespoły walczyły o atrakcyjne nagrody.
Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń do Konkursu Zespołów Bluesowych wybrano dziewięciu wykonawców, a zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – RUSTY PINE
II miejsce – Billy Goats
III miejsce – The BlueSource
Nagroda specjalna – voucher od Miuu Guitars – powędrowała do gitarzysty zespołu RUSTY PINE, Krzysztofa Zagajewskiego
We czwartek 12 września w Kinie Zorza odbył się Koncert Otwarcia, który poprowadził znany i ceniony dziennikarz radiowy – Jan Chojnacki. Transmisję z koncertu można było usłyszeć na żywo w Polskim Radiu Rzeszów. Na scenie wystąpili: Piotr Nalepa, Robert Lubera, Sławek Wierzcholski, Bartek Grzanek, Natalia Kwiatkowska, Ewelina Flinta, Żaneta Lubera, – a to tylko niektóre nazwiska. A wieczorem – o 21:30 w klubie Lord Jack rozpoczął się koncert zespołu Kłusem z Bluesem, który zainaugurował cykl Blues Route.
W piątek w Kinie Zorza zagrali Boogie Boys – zespół, który na rynku muzycznym istnieje od 2003 roku a na swoim koncie ma pięć albumów oraz wiele nagród. Potem zostaliśmy zaproszeni do Rzeszowskich Piwnic, na prezentację książki BLUESOWY ALFABET SŁAWKA, której autorem jest Mariusz Szalbierz, oraz na występ Eweliny Flinty z zespołem. Oba koncerty poprowadził Jan Chojnacki. Koncert w cyklu Blues Route odbywał się tym razem niemal równolegle w Pubie Spółdzielczym. Przed rzeszowską publicznością zaprezentował się Arek Zawiliński Duo.
W sobotę, 14 września, wskutek ulewnego deszczu wiele imprez plenerowych przeniesiono do wnętrz.
Czwarty dzień festiwalu miał rozpocząć się od wydarzenia Naprzód Breakout – czyli od spaceru po miejscach, które kojarzą się z Tadeuszem Nalepą i jego zespołami – Blackout i Breakout. Zamiast spaceru zaproponowano uczestnikom niezwykłe wykłady, które poprowadzili Jakub Pawłowski z Rzeszowskich Piwnic oraz dr Wojciech Kwieciński z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do wnętrz zamierzano przenieść także akcję Gramy dla Nalepy, która odbywa się co roku przed pomnikiem Tadeusza Nalepy. Na szczęście na chwilę się rozpogodziło i na deptaku – czyli na ulicy # maja w Rzeszowie, pod pomnikiem artysty po raz kolejny zabrzmiały dźwięki kultowego utworu zespołu Breakout KIEDY BYŁEM MAŁYM CHŁOPCEM. Na miejscu oprócz fanów pojawił się też syn oraz brat Tadeusza Nalepy, Piotr Nalepa oraz Czesław Nalepa.
Tego wieczoru również nie zabrakło bluesa – w cyklu Blues Route wystąpiła rzeszowska formacja Blues Players, która zagrała w klubie Jameson Pub.
Na zakończenie festiwalu, w niedzielę, 15 września, w Rzeszowskich Piwnicach odbyło się wydarzenie towarzyszące festiwalowi –koncert rzeszowskiej aktorki, Małgorzaty Pruchnik-Chołki z zespołem. Wydarzenie zatytułowane Mira 80. Urodziny poświęcone zostało twórczości Miry Kubasińskiej, która w tym roku obchodziłaby 80. urodziny i okazało się przysłowiową wisienką na festiwalowym, bluesowym torcie.
15 edycja Rzeszów Breakout Days 2024 okazała się ponownie wielkim wydarzeniem artystycznym, prawdziwą muzyczną ucztą, a Rzeszów po raz kolejny zamienił się w stolicę polskiego bluesa – warto więc wybrać się do Rzeszowa za rok!
Katarzyna Cetera