Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

To już dzisiaj - VITAE VALOR 2020

Szczegóły na stronie www.vvfestival.pl

Wypełniając nasze dziennikarskie powinności zamieszczamy kolejny czwarty już materiał promujący ten unikalny w skali europejskiej projekt festiwalu filmowego  stawiający pytania o ludzką godność, pokazujący  różnorodność egzystencji, uczący dialogu a także kultury spotkania. Tarnowski Festiwal, po raz pierwszy w wersji online, to przestrzeń, nastawiona na budowanie i poszukiwanie, uniwersalnych łączących wszystkich pojęć, jak dobro i piękno.  To promocja prawdziwości ludzkiego życia, w którym jest miejsce na wartość, duchowość i moralność.  Inauguracja wydarzenia, na której nagroda Tarnowskiego Dukata trafi do Jerzego Świtka, twórcy Vitae Valor, już dziś w piątek, 11 grudnia o godzinie 18:00. Będzie także wirtualna prezentacja plakatów festiwalowych, a o 18:30 wykład „Konflikt w nauce”, który wygłosi dr Tomasz Rożek. Poniżej prezentujemy ekskluzywny wywiad z dyrektorem tegorocznego Vitae Valor Dariuszem Snopkowskim.

- Po 9 latach wraca do tarnowskich miłośników kina Festiwal Vitae Valor - dlaczego?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski.
Ostatnia dziewiąta edycja festiwalu filmowego VITAE VALOR odbyła się w grudniu 2010 roku.
Festiwal od początku tworzony był głównie przez studentów, którzy opuścili Tarnów lub założyli rodziny I na kilka lat musieli zmienić swoje priorytety życiowe. Niemniej jednak  w sercach autorów I twórców tego festiwalu pozostawała gotowość do wznowienia festiwalu I kontynuowani tego dzieła. Kino z przesłaniem zagnieździło się w Tarnowie I w umysłach wielu osób dzięki czemu z radością możemy ogłosić reaktywację festiwalu VITAE VALOR
.

- Wartość życia przez 20 lat istnienia Festiwalu mocno się zrewitalizowało, czy trwająca wojna kulturowa i lewicowa ofensywa skierowana na podstawowe wartości naszego chrześcijańskiego świata, zmienia jakoś optykę organizatorów?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski
Niezmiennie odwołujemy się do korzeni i fundamentów życia opartego na poszukiwaniu dobra i piękna, które prowadzi nas do odkrywania prawdy. Fakt, że przestrzeń życiowa wokół nas ciągle się zmienia i spotykamy się z coraz nowymi trendami społecznymi czy politycznymi nie wpływa na główne przesłanie i cel festiwalu, którym jest wykorzystanie formy filmowej do spotkania się z drugim człowiekiem, jego historią i wyborami przed którymi stanął a na koniec odniesienia tej refleksji do swojego życia.

- Prezentacja kina ambitnego w dzisiejszych czasach to niemal misja samobójcza - kto za nią stoi?

Odpowiada Dyrektor Artystyczny Festiwalu ojciec Michał Legan.
Stoi za nią cały sztab odważnych ludzi tworzących dziesiątą edycję festiwalu VITAE VALOR. W oparciu o dorobek poprednich edycji jesteśmy przekonani, że nie tylko w Tarnowie znajdziemy publiczność gotową na bardzo ambitne kino I wprost marzącą I oczekującą takiego kina. Myślę, że jesteśmy spragnieni mądrości, spragnieni piękna, spragnienirzeczy ważnych a dostajemy ciągle substytuty,dostajemy rozrywkę, głupotę, pustk które nie mogą nas nasycić. Dlatego nie sądzę aby to była misja samobójcza.Twórcy festiwalu VITAE VALOR o tym wiedzą I dlatego odważyli się na taki kro. Sami są tego typu – spragnioną mądrości – publicznością.

- Każda z dotychczasowych edycji Festiwalu spinało hasło - przesłanie - klucz, według którego dyrektor artystyczny dobierał   filmy, zapraszał gości i organizował imprezy towarzyszące - proszę rozszyfrować obecne hasło "Oblicza konfliktu".

Odpowiada Dyrektor Artystyczny Festiwalu ojciec Michał Legan.
Kiedy wybieraliśmy klucz do tego festiwalu, nie mieliśmy pojęcia jak bardzo rozbujane zostaną emocje społeczne w Polsce I jak bardzo słowo konflikt stanie się jakimś straszliwym, bolesnym wytrychem  do naszej codzienności. Tymczasem widzimy że konflikt stał się normą działania społecznego, normą obowiązującą w relacjach zawodowych, rodzinnych. Nawet jest jakimś obliczem tego co się dzieje wewnątrz, w człowieku. Konflikt sumienia nie jest czymś obcym dla wielu z nas. Mogę zaświadczyć, że w jakimś sensie tytuł tegorocznego festiwalu jest “opatrznościowy”. Nie mieliśmy pełnej świadomości jak bardzo stanie się ów temat bardzo aktualny w naszej rzeczywistości.
 
- Kto w tym roku dokonywał wyboru filmów i jakie były kryteria artystyczne i merytoryczne?

Odpowiada Dyrektor Artystyczny Festiwalu ojciec Michał Legan.
Wyboru dokonywał ojciec Michał Legan, Paulin z Jasnej Góry, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, fimoznawca I teolog.
Pierwszym kryterium była odpowiedniość do tematu, tytułu festiwalu. Fakt poruszania na ekranie problemów o których dyskutujemy kiedy myślimy o konflikcie. Drugim krytrium był jakość artystyczna dzieł. Wybraliśmy tylko te filmy, które pewnie można byłoby obejrzeć o 2 lub 3 w nocy w paśmie dla koneserów sztuki filmowej. Ale są to tego rodzaje filmy, które nie powinno się oglądać samotnie w nocy. Raczej filmy, które chciałoby się obejrzeć z kimś a potem o nich poważnie porozmawiać.

- Czas najwyższy przedstawić filmy, które będziemy oglądać w obecnej festiwalowej odsłonie.

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski.
W tym roku proponujemy widzom obejrzenie trzech filmów przed rozpoczęciem każdej debaty. Debata na temat konfliktu wewnętrznego odbędzie się w poniedziałek 14 grudnia o godz. 20.00 I zostanie oparta o filmy “Droga Życia”, “Przebaczenie” oraz “Gniew”. Debatować będą Krzysztof Zanussi I Paulina Guzik.
Do debaty na temat konfliktu międzypokoleniowego przystąpimy po oglądnięciu filmów “Idol z ulicy”, “Barwy ochronne”I “ Życie rodzinne”. Odbędzie się ona we wtorek 15 grudnia o godz. 20.00 pomiędzy Rafałem Porzezińskim I Jankiem Melą.
Ostatnia debata na temat konfliktu społecznego zostanie poprzedzona emisją filmów „Jabłka Adama“, „Lewiatan“ i „Parasite“. Debatę przeprowadzą ze sobą Tomasz Terlikowski I Klaudia Cymanow-Sosin. Rozpoczęcie debaty o 20.15 we środę 16 grudnia.
Wszystkie debaty będzie prowadził Dyrektor Artystyczny festiwalu, ojciec Michał Legan.

- Obecna edycja "Wartości życia" to znacząca zmiana w sztafecie pokoleń, pierwsze festiwalowe pokazy organizował 20 lat temu filmoznawca i animator kultury Jerzy Świtek, będący dzisiaj w wieku senioralnym przy współudziale ks. Artura Ważnego, dziennikarki Zauzanny Szafrańskiej i poety-dziennikarza Ryszarda Zaprzałki oraz kilkunastu wolontariuszy z  duszpasterstwa akademickiego "Tratwa" - jak to wygląda dzisiaj?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski
W organizację festiwalu zaangażowani są zarówno starsi już wiekiem animatorzy uczestniczący w poprzednich edycjach tego festiwalu jak i studenci – nowa generacja. Młodzi ludzie byli, są I  będą siłą festiwalu VITAE VALOR. Niezmiennie wspierani jesteśmy przez Ojca Artura Ważnego, który pomaga nam wyznaczać nowe cele na przyszłość. Głównym organizatorem festiwalu są trzy tarnowskie organizacje. Są to Fundacja Alegoria, Stowarzyszenie KANON oraz Fundacja Artystyczna PEGAZ, którą prowadzi od wielu lat nasz główny projektant plakatów festiwalowych, pan Piotr Barszczowski.

- Pietą achillesową organizowanych przez naszą ekipę festiwali były drakońskie opłaty licencyjne i dystrybutorskie za pozyskiwane filmy oraz za wynajmowanie Kina "Marzenie". Jak sobie radzicie obecnie?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski
W tej dziedzinie nic się nie zmieniło od lat. Musimy przeznaczyć duże fundusze na opłacenie licencji za każdy film I dodatkowo opłaty za emisje każdego filmu poprzez platform streamingowe. Tak więc koszty organizacji pokazów filmowych nadal są istotną częścią całęgo budżetu festiwalu.

- A skoro o pieniądzach mowa, to jaki jest festiwalowy budżet i kto jest głównym sponsorem imprezy?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski
Mogliśmy poważnie myśleć o reaktywacji festiwalu po pozyskaniu funduszy Ministra Sprawiedliwości. Na tych funduszch opieramy główny ciężar naszych festiwalowych wydatków. Ponadto festiwal wspiera niezmiennie firma Bruk-Bet, która była również filarem poprzednich wydarzeń festiwalowych. Niestety z powodu pandemii I ograniczenia działalności gospodarczej a co za tym idzie ograniczeniu funduszy przekazywanych na wydarzenia społeczne I kulturalne nie udało nam się odnowić w tym roku relacji z pozostałymi sponsorami wspierającymi VITAE VALOR w poprzednich edycjach.

- Obecna pandemiczna sytuacja mocno ogranicza by nie rzec, że wręcz uniemożliwia realizację większości imprez kulturalnych, czy bardzo was to zaskoczyło komplikując festiwalową logistykę?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski
Od samego początku byliśmy przygotowani na dwie wersje festiwalu. Przeniesienie go do przestrzeni wirtualnej nie było poważnym wyzwaniem ale na pewno nowym doświadczeniem.

- Co z ambitnych planów realizacji zaplanowanych imprez, m.in. w PWSZ, teatrze, CSM i Kinie Marzenie udało się ocalić?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski
Pomimo tego nowego wyzwnia, udało nam się zachować wszystkie zaplanowane części program. Tak więc zaproponujemy widzą 9 filmów, 3 debaty, 2 koncerty oraz jeden wykład na rozpoczęcie festiwalu. Ponadto zrealizujemy dwa okołofestiwalowe wydarzenia. Pierwszym z nich już we czwartek 10 grudnia będą warsztaty zatytułowane “Sztuka obrony wobec zachowań antyspołecznych”. Drugim będą wirtualne gry miejskie które uruchomimy w sobotę 12 grudnia.

- Vitae Valor to oprócz projekcji szereg imprez towarzyszących, głównie spotkań z twórcami. Przyjadą, czy spotkamy się z nimi jeno w okienku komputerów?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski
Na szczęście wszyscy zaproszeni przez nas goście pojawią się w Tarnowie I na żywo przeprowadzą debaty w naszym studio festiwalowym, które zainstalujemy tym razem w Hotelu Tarnovia. Z powodu ograniczeń pandemicznych spotkania z gośćmi festiwalowymi będzie można zaaranżować tylko zdalnie do czego zachęcamy przedstawicieli mediów.

- Znakomitym komunikatorem obecnej edycji jest bardzo profesjonalna strona internetowa. Gratulując, nie mogę nie spytać: kto ją stworzył i na bieżąco administruje?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski.
Projektantem i wykonawcą strony internetowej jest nasz współpracownik, który chce pozostać incognito więc nie poruszamy tego tematu personalnie. Po prostu cały zespół włożył dużo czasu i wysiłku aby strona www była czytelna, zrozumiała i kompletna.

- W poprzednich edycjach Festiwalu przyznawane były nagrody, m.in. za całokształt twórczości oraz SEMENY, jak to wygląda w tym roku?

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski.
 W tym roku jedyną nagrodą przyznaną w trakcie festiwalu VITAE VALOR będzie tarnowski DUKAT dla Jerzego Świtka.

- Twórca i dyrektor artystyczny pierwszych edycji Vitae Valor Jerzy Świtek, od dłuższego czasu choruje (od dwóch miesięcy przebywa w szpitalu) i będzie wymagał dłuższej rehabilitacji. Stąd znakomity, sercem podyktowany pomysł zbiórki finansowej dedykowanej na pokrycie kosztów z tym związanych. Proszę o kilka słów na ten temat...

Odpowiada Dyrektor Festiwalu Dariusz Snopkowski.
Apelujemy do wszystkich Tarnowian o życzliwe przyłączenie się do tej zbiórki funduszy na leczenie i rehabilitację Jerzego. W sercu mamy głęboki smutek, że nie ma wśród nas Jurka i nie możemy korzystać z Jego ogromnej wiedzy i doświadczenia.  (www.pomagam.pl)

- Jest pan Dyrektorem tegorocznego festiwalu, proszę na zakończenie o kilka słów o sobie..

Mieszkam w Tarnowie od urodzenia. Działalność pro-społeczną prowadzę odkąd opuściłem mury szkoły podstawowej. Od 2012 roku realizuję w Tarnowie szereg projektów edukacyjnych, kulturalnych i społecznych w ramach Stowarzyszenia KANON, które znane jest z takich projektów jak Zakochani w Tarnowie, Tarnowska Liga Debatancka, Familijny Tryptyk Filmowy, Kontra-Takt, Most Zakochanych i Walentynkowe Romantyczne Kolacje we Dwoje.

Dziękuje za interesującą rozmowę.

Ryszard Zaprzałka