Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Vitae Valor po raz dziesiąty

czyli dwadzieścia lat później - część pierwsza

Po kilkunastu latach przerwy wraca do naszego galicyjskiego miasteczka  festiwal filmowy Vitae Valor – Wartość Słowa, będący niegdyś wizytówką kulturalną Tarnowa, o którym głośno było w całym kraju. Jego pomysłodawca i przez większość edycji dyrektor artystyczny Jerzy Świtek – niegdyś znany tarnowski filmoznawca  i animator kultury, od lat wykluczony z życia kulturalnego miasta, mający status człowieka bezskutecznie poszukującego pracy – bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych,  obecnie schorowany (aktualnie przebywa w szpitalu) i żyjący z zasiłków MOPS – z radością przyjął wiadomość o reaktywowaniu jego Festiwalu. Z Jerzym przyjaźnimy się od lat i wspólnie też współtworzyliśmy tę unikalną w skali kraju imprezę, najpierw z Oratorium księży Filipinów, później z duszpasterstwem akademickim “Tratwa”, którego sternikiem był wówczas ks. Artur Ważny. Niestety, obecny stan J. Świtka uniemożliwia mu jakikolwiek udział w V.V.  – Ten festiwal wraca, ponieważ zapisał się, mam nadzieję, złotymi zgłoskami w sercu wielu Tarnowian. Myślę, że wielu z nas, ja się też do nich zaliczam, wspomina ten festiwal z jakimś sentymentem. Jest on pewnie też takim nietypowym, bo z reguły filmy, które prezentujemy, a zwłaszcza w tej edycji, to nie te, które są filmami najnowszymi, ale filmami, które być może czasami są niszowe, takie, które zahaczają o miano bycia kontrowersyjnymi – mówi Marcin Lewandowski, prezes Fundacji ALEGORIA, głównego organizatora tegorocznej edycji Vitae Valor. Festiwal odbędzie się w dniach 11-17 grudnia pod hasłem „Oblicza konfliktu”.

W programie organizatorzy przewidzieli między innymi  9 seansów filmowych,  jedną konferencję naukową, dwa koncerty, jedną wystawę, trzy debaty dorosłych oraz debaty oksfordzkie młodzieży, a także live streamy i grę miejską. Miejscem starcia w “Obliczu konfliktu” będą: Kino Marzenie, Teatr im. Ludwika Solskiego, Sala Koncertowa przy Szkole Muzycznej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Fundacja Alegoria i
Centrum Sztuki Mościce.

 

W tym roku zapraszamy do rozmowy o trzech wymiarach konfliktu: społecznego, wewnętrznego i międzypokoleniowego – mówi Marcin Lewandowski. – I tak też będzie z filmami, one właśnie w tych trzech aspektach będą prezentowane i omawiane. Wśród gości będziemy mieli okazję spotkać się z legendą polskiego kina, panem Krzysztofem Zanussim, będziemy gościć pana Tomasza Terlikowskiego, Jaśka Melę, więc zawitają do Tarnowa ludzie, którzy, mam nadzieję, że dla wszystkich są osobami, które mają coś do powiedzenia, a którzy też między sobą będą toczyli taką debatę o tych trzech rodzajach konfliktu w kontekście filmów, które będziemy prezentowali.

     

Tegoroczna edycja Festiwalu przybrała z konieczności koronawirusowej formę hybrydową – część programu będzie realizowana on-line.

Dwadzieścia lat temu grupa ludzi, głownie tarnowskich studentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Akademickim „Tratwa” pod czujnym okiem Jerzego Świtka – człowieka wiedzy o filmie oraz Artura Ważnego – niezwykłej postaci dbającej o duchowy wymiar festiwalu, otworzyła nowy rozdział w historii lokalnej kinematografii.

Idea była jedna: promować dzieła i ich twórców, dla których ludzka egzystencja to coś więcej niż zbitek tkanek, próbujących trwać w jakiejś rzeczywistości. Pomysł chwycił. Został dostrzeżony przez ogólnopolskie media, zyskał nawet nominację do Paszportu Polityki (2001). Festiwal gromadził swoją już publiczność, która z roku na rok czekała na nowe jego edycje. Obok projekcji filmów, odbywały się spotkania z twórcami, dyskusje, wystawy oraz przyznawano specjalną nagrodę S E M EN (łac. ziarno) Pomysłodawcą nagrody był wspomniany już Artur Ważny – ksiądz, ówczesny dyrektor duszpasterstwa akademickiego w Tarnowie. W ten sposób chciał podkreślić wartość życia od poczęcia, po jego rozwój obejmujący szeroko rozumianą różnorodność.

 

W trakcie kilku edycji, ukazywała się gazetka festiwalu, redagowana przez tarnowskich studentów PWSZ. Jak wszystko, festiwal potrzebował jednak złapać oddech. Złapał. Przerwa trwała kilkanaście lat. Tęsknota twórców i całego zaangażowanego środowiska była jednak wciąż żywa. Na tyle żywa, że nastąpiła jego reaktywacja.

Dzisiaj jesteśmy w innej rzeczywistości – informują organizatorzy Festiwalu, niż dwadzieścia lat temu. Kiedy myśleliśmy o nowym pisaniu festiwalu, także nie przypuszczaliśmy, że będzie on powstawał w atmosferze pandemii. Trudny to czas dla nas wszystkich, ale wierzymy w to, że trudności uda się pokonać. Jako organizatorzy jesteśmy pełni pasji do tego co robimy i wszelkie nasze działania dostosowujemy do aktualnej sytuacji. Mamy trudniej, bo startujemy w nieplanowanych okolicznościach, ale nie oznacza to, że się poddajemy i odstawiamy pomysł reaktywacji festiwalu na później. Nie! Startujemy właśnie w tym roku, w dwadzieścia lat po pierwszej jego edycji. Trzymajcie za nas kciuki i śledźcie nas na bieżąco. Grudzień jest Nasz!

Idea Vitae.Valor to zarazem nawiązanie do celów Funduszu Sprawiedliwości, który promuje przeciwdziałanie przestępczości a w ramach którego współfinansowany jest tarnowski Festiwal.

Oto szczegółowy afisz tegorocznych tarnowskich filmowych dionizji:

11 XII (AULA PWSZ) - OFICJALNE ROZPOCZĘCIE FESTIWALU
AULA PWSZ w Tarnowie, ul. Mickiewicza 8, 33-100 Tarnów
18.00 - Wystawa plakatów festiwalowych oraz Wykład inauguracyjny festiwalu
 
12 XII (Tarnowski Teatr)

14:00 - "Kalwaria" 2014 John Michael McDonagh

16:00 - "Romeo & Juliette" 1996 Buz Luhrmann
13 XII (Tarnowski Teatr)

15:00 - "Jabłka Adama" 2005 Anders Thomas Jensen

13 XII (Sala Koncertowa ZSM)

18:00 - Koncert muzyki jazzowej z elementami muzyki filmowej "Immortal Onion"

14 XII - Konflikt Wewnętrzny (Duża Sala CSM)

16:00 - "Przebaczenie" 2015 Petri Kotwica

18:00 - "Gniew" 2017 Ludwig i Paul Shammasian

20:00 - Debata: Krzysztof Zanussi vs Paulina Guzik

15 XII - Konflikt Międzypokoleniowy (KINO MARZENIE)

16:00 - "Barwy ochronne" 1976 K. Zanussi

18:00 - "Cicha noc" 2017 Piotr Domalewski  

20:00 - Debata: Rafał Porzeziński  vs Jan Mela

16 XII - Konflikt Społeczny (KINO MARZENIE)

16:00 - "Drzewo cytrynowe" 2008 Eran Riklis

18:00 - "Parasite" 2019 Joon-ho Bong

20:00 - Debata: Tomasz Terlikowski vs  Klaudia Cymanow-Sosin

17 XII (Sala Koncertowa ZSM)

Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, ul. Lippóczy'ego 4, 33-100 Tarnów
 
19:00 -  Gala na zakończenie festiwalu oraz koncert premierowy zespołu "Sad Smiles" oraz uczniów ZSM w Tarnowie

Na podstawie materiałów organizatorów – www.vvfestival.pl
 
Ryszard Zaprzałka