Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Pandemiczny Festiwal

Tegoroczne, 34. wydanie Tarnowskiej Nagrody Filmowej będzie całkowicie inne niż wszystkie dotychczasowe jej edycje. Zabraknie wypełnionej po brzegi sali kina Marzenie podczas konkursowych projekcji, bliskich spotkań, wspólnych rozmów, dyskusji, spacerów, uroczych wieczorów w Tatrzańskiej. Pojawią się nowe festiwalowe akcesoria - maseczki, przyłbice, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne… Ale pomimo ciężkich czasów postanowiliśmy – pisze Dyrektor Artystyczny TNF Jerzy Armata, idąc za wskazaniami klasyka – robić swoje. W konkursie znalazło się trzynaście tytułów, z nominowanym oscarowo Bożym Ciałem Jana Komasy na czele, i nie mam wątpliwości, że nie będzie to pechowa, a szczęśliwa – stojąca na wysokim poziomie artystycznym i różnorodna gatunkowo – trzynastka. Choć obejrzymy ją w maseczkach i z zachowaniem obowiązującego dystansu, a poprojekcyjne dyskusje z twórcami będziemy prowadzić zdalnie, to przecież treści pozostają te same, zmienia się nieco tylko forma. A jest o czym rozmawiać, bo nasze kino od kilku lat znajduje się w znakomitej formie. Czego nie można powiedzieć o organizatorach 34 TNF, bowiem po raz kolejny "zapomniano" o tkk...

UWAGA - Zmiana w Programie 34. TNF

Monitorując niedzielne prognozy pogody dla Tarnowa nie napawają nas one, jako organizatorów festiwalu, optymizmem.  Po uzgodnieniu z wykonawcami dwóch zaplanowanych koncertów 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej na 5 i 6 września 2020 r. – NSP Trio i Jazzbaja – postanowiliśmy połączyć oba projekty w jeden koncert, który odbędzie się na inaugurację 34. TNF w Amfiteatrze Letnim w sobotę 5 września 2020 r. o godz. 19:30.

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Impreza odbędzie się z zachowaniem wytycznych sanitarnych (dezynfekcja rąk, dystans społeczny, rygor zajmowania miejsc co drugie w rzędzie, a pomiędzy rzędami w układzie szachownicy).

 W coraz bardziej opresyjnej rzeczywistości - dywaguje dalej Jerzy Armata, dostrzegam jednak iskierkę optymizmu.
„Mam nadzieję, że zaczniemy żyć uważniej. Będziemy dla siebie nawzajem lepsi. Że ta ciężka próba przyniesie jednak coś dobrego” – powiedział Juliusz Machulski, tegoroczny laureat Tarnowskiej Nagrody Filmowej za całokształt twórczości, w jednym z ostatnich wywiadów. Przypomina się słynne kontrkulturowe hasło z lat 60. ubiegłego wieku:
„Prosimy nie regulować umysłów, usterki w rzeczywistości”.

Zatem żyjmy uważniej, bardziej świadomie, pełniej, z nadzieją w sercu, czego Państwu i sobie życzę. Przepięknie już może być, a normalnie też pewnie jeszcze kiedyś będzie..

Podczas tegorocznej edycji w konkursie zaprezentowanych zostanie 13 polskich filmów fabularnych wyprodukowanych od 2019 do 2020 roku, w tym najnowszy film Roberta Glińskiego "Zieja", który na afisz polskich kin wejdzie 28 sierpnia 2020 r. i najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej "Żużel", który zostanie pokazany po raz pierwszy szerszej publiczności podczas tarnowskiego festiwalu (premiera kinowa pod koniec października 2020)!

Poniżej pełna lista filmów konkursowych:
•Boże ciało
•Ikar. Legenda Mietka Kosza
•Mowa ptaków
•(Nie)znajomi
•Obywatel Jones
•Pan T.
•Proceder
•Sala samobójców. Hejter
•Supernova
•Ukryta gra
•Wszystko dla mojej matki
•Zieja
•Żużel

Wymienione filmy będą się ubiegać o Grand Prix - statuetkę Maszkarona, nagrodę jury młodzieżowego - statuetkę Kamerzysty, nagrodę publiczności - statuetkę Publika, w tym nagrody pieniężne ufundowane przez organizatora oraz Nagrody Specjalne tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej, ufundowane przez Telewizję Kino Polska i Gemini Holding Sp. z o.o.

Od wielu lat edycjom TNF towarzyszą pamiątkowe wydawnictwa. Nie inaczej jest również w tym roku. Od dziś w Marzeniu można pobrać 68-stronicowy katalog 34. TNF oraz podręczny program festiwalu.

Dotychczas projekcjom konkursowym towarzyszyły spotkania twórcami, które w dużej mierze odbywały się w klubie festiwalowym w kinie Marzenie.
W tym roku, sytuacja pandemiczna, a co za tym idzie - rygory sanitarne - wymusiła na nas, jako organizatorów, zmianę formuły spotkań, które będą miały odmienny niż dotychczas  charakter.
Z twórcami będziemy się łączyć on-line bezpośrednio po filmach konkursowych, tak by widzowie mieli okazję te osoby zobaczyć na dużym kinowym ekranie i posłuchać rozmów, które moderować będą w Marzeniu Jerzy Armata i Ryszard Jaźwiński.

Wśród zaproszonych gości będą aktorki i aktorzy: Zofia Domalik, Agata Kulesza, Eliza Rycembel, Maria Sobocińska, Piotr Adamczyk, Łukasz Simlat, Piotr Witkowski oraz reżyserzy: Agnieszka Holland, Dorota Kędzierzawska, Robert Gliński, Bartosz Kruhlik, Xawery Żuławski.

Ponadto, po projekcji specjalnej filmu "Powroty" zapraszamy na spotkanie z reżyserem Bogusławem Kornasiem, który w Marzeniu na spotkanie z Państwem stawi się osobiście.

Tarnowskiemu festiwalowi od dwudziestu lat towarzyszą plakaty artystyczne projektowane przez polskich najwybitniejszych artystów/plakacistów. W ubiegłym roku te prace zostały zebrane i przedstawione w plenerze w formie wystawy outdoorowej pod nazwą "Sztuka Plakatu - Od Dwurnika Do Sasnala". Ekspozycję od dziś do końca września można zobaczyć w przestrzeni Sponsora TNF - Gemini Park Tarnów.

Polska Szkoła Plakatu stała się zjawiskiem nie mniej znanym i podziwianym niż Polska Szkoła Filmowa, rozsławiając na całym świecie zarówno naszą sztukę, jak i kinematografię. Wielki to dla nas zaszczyt i satysfakcja, że w propagowaniu Tarnowskiej Nagrody Filmowej możemy korzystać z plastycznych usług tak znakomitych artystów. Dzięki temu powstała wyjątkowa festiwalowa kolekcja. A tworzą ją prace: Witolda Pazery (12. TNF), Ryszarda Miłka (13. TNF), Andrzeja Dudzińskiego (15. TNF), Krzysztofa Motyki (16. TNF), Daniela Horowitza (18. TNF), Waldemara Świerzego (19. TNF), Piotra Dumały (20. TNF), Lecha Majewskiego, reżysera (21. TNF), Wilhelma Sasnala (22. TNF), Andrzeja Pągowskiego (23. TNF), Rafała Olbińskiego (24. TNF), Rosława Szaybo (25. TNF), Edwarda Dwurnika (26. TNF), Piotra Młodożeńca (26. TNF), Arthura Reinharta (28. TNF), Ryszarda Horowitza (29. TNF), Stasysa Eidrigevičiusa (30. TNF), Lecha Majewskiego, grafika (31. TNF), Mieczysława Wasilewskiego (32. TNF) i Oli Niepsuj (33. TNF).

Tarnowska Nagroda Filmowa to nie tylko konkurs wybranych polskich filmów fabularnych, ale także wiele atrakcyjnych imprez towarzyszących. Od piętnastu lat organizatorzy festiwalu przyznają co roku specjalną Tarnowską Nagrodę Filmową dla wybitnej osobistości rodzimej kinematografii za całokształt twórczości, stanowiący ważny wkład w jej rozwój.
Wśród laureatów byli już wybitni reżyserzy, m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, znakomici aktorzy, m.in. Danuta Szaflarska i Franciszek Pieczka, a także przedstawiciele innych profesji kinematograficznych, m.in. operator Witold Sobociński, kompozytor Wojciech Kilar, scenograf Allan Starski.

W tym roku ta prestiżowa nagroda trafi do Juliusza Machulskiego, znakomitego reżysera i scenarzystę, także aktora oraz pisarza, autora m.in. błyskotliwej autobiografii „Hitman”, a trzy filmy – według wyboru laureata – wypełni Prolog tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej.  Bo hity to jego specjalność. 

W konkursie będzie pokazanych 13 produkcji powstałych od czerwca 2019 roku. 
Konkursowe tytuły oceni profesjonalne Jury złożone z twórców reprezentujących różne zawody filmowe. W tym roku na jego czele stanie reżyserka Kinga Dębska.
Po zobaczeniu wszystkich filmów konkursowych Jury przyzna reżyserowi wybranego, tym samym uznanego za najlepszy film festiwalu, Statuetkę „Maszkaron” (autorstwa Ewy Fleszar) oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 zł oraz Nagrody Specjalne ufundowane przez Telewizję Kino Polska i Gemini Holding Spółka z o.o.

Skład Jury 34. TNF:
Kinga Dębska -  reżyserka, Przewodnicząca Jury 34. TNF
Milenia Fiedler - montażystka
Jacek Cegiełka - krytyk filmowy
Michał Komar - scenarzysta
Michał Trzaska – kompozytor

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka