Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

„PAN APOTHEKER”

To najnowsze, kolejne dzieło młodego tarnowskiego filmowca Dawida Szpary. Fabuła tego półgodzinnego filmu oparta została na wojennych wspomnieniach znanego w Tarnowie farmaceuty dr Jerzego Pertkiewicza, który podczas wojny wraz ze swoim ojcem Zygmuntem prowadził w Tarnowie aptekę przy ul. Krakowskiej 34 - opowiada historię młodego Niemca, który ciężko chory w czasie walk, w dzień Wigilii, szuka pomocy u tarnowskiego aptekarza. Stąd też nieprzypadkowa data premiery filmu, która miała miejsce w sobotę 21 grudnia o godz. 19 w Kinie Marzenie, gromadząc znakomite grono gości, a wśród nich  m.in. rodzinę Jerzego Pertkiewicza.  – Ten film to taka próba znalezienia moralnych bodźców emocjonalnych, których dzisiaj szczególnie potrzebujemy, a przekładają się one na język wartości uniwersalnych, który jest coraz trudniejszy dzisiaj. Żyjemy w świecie, który jest pełen różnych podziałów, sporów. Czy potrafimy jako ludzie, w takim wymiarze humanitarnym, po prostu pomagać? To coś miał Pertkiewicz. Myślę, że po filmie każdy będzie mógł sam sobie odpowiedzieć na pytanie, co to było – mówi reżyser filmu, Dawid Szpara. Zdjęcia do filmu kręcone były w Nowym Sączu oraz w Muzeum Marii Ritter w Rzeszowie.  Aby jak najwierniej oddać klimat II Wojny Światowej, zaangażowano grupę rekonstrukcji historycznej.  W tytułowej roli aptekarza Zygmunta Pertkiewicza wystąpił znany aktor tarnowskiego teatru Ireneusz Pastuszak.

„PAN APOTHEKER” – historia wigilijna, która porusza każde serce.  Film, który czekał 5 lat na realizację, wreszcie został zakończony. Jego przekaz i zawarta w nim historia, oparta na faktach, jest dla twórców sposobnością, a także ogromnym zaszczytem, by pokazać ją szerokiej publiczności w Polsce i za granicą.   

To film inspirowany wspomnieniami wojennymi tarnowskiego farmaceuty – dr Jerzego Pertkiewicza. „Pan Apotheker”, opowiada historię młodego Niemca, który ciężko chory w czasie walk, szuka pomocy w aptece. W dzień Wigilii trafia na człowieka o wielkim poczuciu moralności, który podejmuje ryzyko pomocy, mimo reprezentowania przeciwnych stron, w czasie trwającej wojny. Jeden z synów farmaceuty, to konspirator przeciwko okupantowi, który próbuje odwieść ojca od udzielenia pomocy Niemcowi. Aptekarz staje przed dylematem – czy pomóc nieprzyjacielowi, w czasie choroby?       

    

Film ten, jest autorską adaptacją reżysera Dawida Szpary, na koncie którego powstały już takie produkcje jak: „Pamiętam” wystąpili w nim m. in. Edward Lubaszenko, Tadeusz Łomnicki, „Bohater z wiary”, „Otto Schimek – wierny sumieniu” oraz „Stefania Łącka – serce w pasiaku”. Po przeprowadzonych rozmowach i skompletowaniu szerokiej dokumentacji, postanowił przenieść historię farmaceuty, oddanego swojemu zawodowi, rodzinie oraz ojczyźnie, na ekran.

     

Obraz w założeniu produkcyjnym, będzie wyświetlany wyłącznie na festiwalach w Polsce i za granicą. W rolach głównych m.in. Ireneusz Pastuszak, Kamil Matczuk (członek OIA w Krakowie), a także gościnnie Anna Dymna  oraz  Mateusz Żelazo, młody aktor (m.in. Teatru w walizce) i animator ultury. Scenariusz napisany przez Michała Wojtasika – absolwenta „Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi”.

    

Treść scenariusza została opracowana po dwuletnich konsultacjach z płk. dr. farm. hm Jerzym Pertkiewiczem. Film powstał pod patronatem Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, CM Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Jerzy Pertkiewicz Farmację ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1948 r., a w 1976 r. uzyskał stopień doktora nauk farmaceutycznych. W oddziale krakowskim Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, w 1974 otrzymał medal im. Ignacego Łukasiewicza.  16 września 2010 r., za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego pasją była gra na skrzypcach, ale przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi, dla którego zawsze miał czas i dobre słowo. Po przejściu na emeryturę, angażował się w liczne akcje społeczne. Zmarł 30 czerwca 2018 r., w wieku 98 lat. Dwa lata przed śmiercią Jerzy Pertkiewicz, przekazał producentom filmu wspomnienia z okresu II Wojny Światowej, na bazie których, powstał film „Pan Apotheker”. 

Film trwa 30 minut, zaangażowanych w produkcję było około 50 osób. Środki na film pochodzą z prywatnego mecenatu Tomasza i Katarzyny Dzień – koproducentów, którzy na co dzień zajmują się produkcją muzyczną oraz reżysera Dawida Szpary i Michała Wojtasika – autora zdjęć. Zdjęcia do filmu odbyły się w grudniu 2018 roku. W rolę niemieckiego żołnierza wciela się Kamil Matczuk, na co dzień mgr farmacji i pracownik apteki, który od podstaw opracował swoją rolę w języku niemieckim i po raz pierwszy debiutuje na ekranie w kreacji aktorskiej.

Film to uniwersalna opowieść o tym, że pomoc drugiemu człowiekowi, nawet w najbardziej skrajnych przypadkach jest najważniejsza. Pertkiewicz kierował się miłością, wyrozumiałością i etyką. Matka żołnierza, która po latach pisze do niego list i dziękuję za pomoc jej synowi w trakcie wojny, jest wyrazem największej wdzięczności i szacunku, na który Pertkiewicz niewątpliwie zasłużył.

Zostanie on pokazany również wielu osobistościom z branży farmaceutycznej, z Małopolski i nie tylko. Ze względu na niesamowitą postać Jerzego Pertkiewicza i jego zasługi, twórcy filmu uważają, że warto wspomnieć o fakcie powstania takiego filmu środowisku farmaceutycznemu.

Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle (www.tarnow.pl)