Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Skrzypek"

z cyklu: znani i nieznani

Kiedy pochodzący z Woli Rzędzińskiej Łukasz Olszówka pisał scenariusz filmu „Skrzypek”, nawet nie marzył, że zostanie on kiedyś pokazany w Hollywood. Tymczasem krótkometrażowa produkcja została wyświetlona na  XX Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, w dodatku zgarnęła jedną z nagród. 25-letniego reżysera doceniono w tym przypadku za skomponowanie muzyki do „Skrzypka”. Ścieżka dźwiękowa do krótkometrażowego filmu „Skrzypek” otrzymała nagrodę w kategorii najlepszy muzyczny debiut.  Zdjęcia do filmu były realizowane w Tarnowie.  Zwycięzcy tegorocznej edycji festiwalu zostali ogłoszeni podczas gali, która odbyła się w WGA Theatre w Beverly Hills. W uroczystości wzięli udział polscy i zagraniczni aktorzy oraz ludzie kina. Wśród gości znaleźli się m.in. Andrzej Chyra i Lech Majewski oraz  Allan Starski, który w 1993 roku zdobył Oscara wraz z Ewą Braun, za scenografię do filmu Stevena Spielberga “Lista Schindlera”. Gratulujemy i zastanawiamy się, jak ten niewątpliwy sukces młodego tarnowianina zostanie wykorzystany przez nasz magistrat w promocji miasta i regionu. Wszak Biegun ciepła już dawno przestał cokolwiek znaczyć i zamiast promować raczej kompromituje nie tyle miasto, co jego włodarzy. 

Film „Skrzypek” powstawał w 2015 roku. Sceny kręcono w Tarnowie, m.in. w teatrze im. Ludwika Solskiego, w Centrum Sztuki Mościce i na uliczkach w centrum miasta. To historia skrzypka, który w młodości był ulicznym grajkiem, a po latach zostaje uznanym artystą. Po jednym z jego koncertów dochodzi do spotkania z grupką zaniedbanych pijaczków, w których rozpoznaje dobrze mu znanych chuliganów z młodzieńczych lat. Autorem zdjęć do filmu był Michał Wojtasik, z kolei Łukasz Olszówka, oprócz skomponowania ścieżki dźwiękowej, odpowiadał za scenariusz i reżyserię.

Podczas tegorocznego festiwalu, która odbywała się w dniach 18-24  października zostały wyświetlone m.in. takie filmy jak „Córka trenera” Jacka Borcucha” czy „Dolina Bogów” w reż. Lecha Majewskiego, a także “Eter” Krzysztofa Zanussiego, “53 Wojny” Ewy Bukowskiej,  Na festiwalu nie zabrakło także, poza filmem „Skrzypek”, innych tarnowskich akcentów. Zaprezentowano tak także najciekawsze plakaty z ponad 30-letniej historii Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Skrzypek”, który swoją premierę miał 19 stycznia bieżącego roku w Centrum Sztuki Mościce, prezentowany był tamtejszej publiczności w bloku filmów krótkometrażowych, podczas czwartego dnia festiwalu (21. października), w Laemmle's NoHo 7 Theatre, w Hollywood.


 
Po zakończonym festiwalu, z inicjatywy Amerykańskiej Polonii w planach dodatkowe pokazy filmu oraz spotkanie z twórcą m. in. w Yorba Linda w Kalifornii. Dariusz Świątkowski, mieszkający od wielu lat w USA, a pochodzący z Tarnowa, zapowiadał także trasę  po Zachodnim Wybrzeżu, wizytę Las Vegas oraz spotkanie z Andrzejem Warzochą - zdobywcą nagrody Emmy Award.

Jak już wspomniano wyżej, zdjęcia do krótkometrażowego filmu “Skrzypek” realizowane były w Tarnowie. Ich autorem jest Michał Wojtasik - pochodzący z Tarnowa student Łódzkiej Filmówki. W obsadzie filmu znaleźli się profesjonaliści: Ireneusz Pastuszak – aktor Tarnowskiego Teatru i Anna Dzierża – aktorka z Krakowa, Jędrzej Hycnar, oraz Ireneusz Mosio – obecni studenci szkół teatralnych na wydziałach aktorskich, a także Mateusz Żelazo, Przemysław Witek i Oliwia Jamróg.

Szczególne miejsce w obsadzie przypadło tarnowskiemu historykowi i regionaliście, autorowi książek o Tarnowie – Antoniemu Sypkowi. Pan Antoni został zaproszony do Miasta Aniołów wraz z reżyserem “Skrzypka” przez Dariusza Świątkowskiego, na pofestiwalowe spotkanie z tarnowską Polonią. Nie ma w Tarnowie drugiej takiej osoby jak On, która tak dobrze znałaby Tarnów i mogła przybliżyć go rodakom mieszkającym na obczyźnie. Niestety, Pan Antoni odmówił lotu, mimo iż całe życie marzył o podróżach, a takie miasta jak Los Angeles, czy Paryż, zna lepiej niż ich mieszkańcy - z książek.

Film Łukasza Olszówki  to produkcja non-profit, powstała dzięki prawdziwej pasji i zaangażowaniu twórców, którzy wykonywali swą pracę nieodpłatnie, a niezbędne koszty pokryli m.in. dzięki wsparciu sponsorów i patronów projektu, wśród których znalazła się firma Bruk-Bet sp. z o. o., Urząd Miasta Tarnowa, Urząd Gminy Tarnów oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

Łukasz Olszówka jest obecnie studentem V roku w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie kompozycji prof. Bettiny Skrzypczak - wybitnej polskiej kompozytorki muzyki współczesnej, mieszkającej w Szwajcarii. Specjalizuje się dodatkowo w muzyce filmowej i teatralnej w klasie prof. Piotra Salabera (kompozytora współpracującego z wybitnymi polskimi i zagranicznymi reżyserami teatralnymi) oraz w muzyce do gier komputerowych w klasie Konrada Beliny-Brzozowskiego (kompozytora muzyki growej i DJ-a). W roku 2018 Łukasz ukończył studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa, będąc wśród 10% najlepszych absolwentów Akademii Muzycznej w roku akademickim 2017/2018. Dyrygenturę studiował u jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, niezrównanego znawcę muzyki współczesnej - prof. Wojciecha Michniewskiego, który dyrygował m.in muzyką Zbigniewa Preisnera do filmów Krzysztofa Kieślowskiego.

Zebrał i opracował – Ryszard Zaprzałka