Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Vitae Valor po raz dziesiąty

czyli dwadzieścia lat później

Po kilkunastu latach przerwy wraca do naszego galicyjskiego miasteczka  festiwal filmowy Vitae Valor – Wartość Słowa, będący niegdyś wizytówką kulturalną Tarnowa, o którym głośno było w całym kraju. Jego pomysłodawca i przez większość edycji dyrektor artystyczny Jerzy Świtek – niegdyś znany tarnowski filmoznawca  i animator kultury, od lat wykluczony z życia kulturalnego miasta, mający status człowieka bezskutecznie poszukującego pracy – bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych,  obecnie schorowany (aktualnie przebywa w szpitalu) i żyjący z zasiłków MOPS – z radością przyjął wiadomość o reaktywowaniu jego Festiwalu. Z Jerzym przyjaźnimy się od lat i wspólnie też współtworzyliśmy tę unikalną w skali kraju imprezę, najpierw z Oratorium księży Filipinów, później z duszpasterstwem akademickim “Tratwa”, którego sternikiem był wówczas ks. Artur Ważny. Niestety, obecny stan J. Świtka uniemożliwia mu jakikolwiek udział w V.V.  – Ten festiwal wraca, ponieważ zapisał się, mam nadzieję, złotymi zgłoskami w sercu wielu Tarnowian. Myślę, że wielu z nas, ja się też do nich zaliczam, wspomina ten festiwal z jakimś sentymentem. Jest on pewnie też takim nietypowym, bo z reguły filmy, które prezentujemy, a zwłaszcza w tej edycji, to nie te, które są filmami najnowszymi, ale filmami, które być może czasami są niszowe, takie, które zahaczają o miano bycia kontrowersyjnymi – mówi Marcin Lewandowski, prezes Fundacji ALEGORIA, głównego organizatora tegorocznej edycji Vitae Valor. Festiwal odbędzie się w dniach 11-17 grudnia pod hasłem „Oblicza konfliktu”.

Czytaj więcej...

TOTUS TUUS

„Niełatwo zmierzyć głębokość słów" (Karol Wojtyła)

To słynne papieskie zawołanie jest także hasłem tegorocznego XX Dnia Papieskiego obchodzonego   w niedzielę 11 października. Nic dziwnego, wszak w tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin i 15. rocznicę odejścia do Domu Ojca naszego wielkiego rodaka świętego papieża Jana Pawła II. To już tradycja, że każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Dzień Papieski w każdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Hasło to stanowi osnowę wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą liczne konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne, między innymi wręczanie katolickich nobli - nagród TOTUS TUUS przyznawanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz stypendiów dla młodzieży z niezamożnych rodzin. To także wieńczący obchody Dnia Papieskiego koncert galowy w Warszawie transmitowany przez TVP 1 i TVP Polonia oraz premiera unikalnego filmu pod tytułem "Akatyst - Totus Tuus" zrealizowanego przez Teatr Franciszka z Katowic, który dostępny będzie od dziś 11 października pd godz. 19  na kanale YouTube DzieloTV (https://www.youtube.com/user/DzieloTV).

Czytaj więcej...

TARNÓW I OKOLICE: ZNAMY ZWYCIĘZCÓW

czyli
UCZTA TARNOWSKICH KINOMANÓW
PRZESZŁA DO HISTORII

34. edycja festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa pierwotnie miała odbyć się w maju - podsumowuje imprezę Katarzyna Cetera.  Na skutek obostrzeń sanitarnych została przeniesiona na wrzesień, ale tak naprawdę do ostatnich dni nie wiedzieliśmy, czy się rzeczywiście odbędzie i jak się potoczy. Zainaugurowana została 5 września 2020 r. koncertem NSP Trio wzmocnionego głosem solistki, Oli Przewoźniak. Koncert JAZZ BAJA odbył się w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie, o czym pisaliśmy w oddzielnej relacji. W sobotę, 12 września w Centrum Sztuki Mościce ogłoszono zwycięzców, odbyła się także Gala Zakończenia festiwalu którą uświetnił niezwykły koncert Leszka Możdżera – kompozytora i muzyka, autora muzyki do mojego ulubionego filmu prezentowanego podczas tej edycji festiwalu.

Czytaj więcej...

"Zieja" czyli jak kupić księdza

W dniu, w którym film „Zieja” miał wejść do kin — 13 marca 2020 roku — ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Po prawie półrocznym „leżakowaniu” obraz Roberta Glińskiego z Andrzejem Sewerynem w roli głównej wchodzi do kin w najbliższy piątek. Wcześniej, we wtorek 8 września, pokazano go w tarnowskim Kinie "Marzenie" w ramach 34 Tarnowskiej Nagrody Filmowej.„Zieja” to filmowa biografia tytułowego Jana Ziei: księdza, żołnierza - uczestnika dwóch wojen, tej z bolszewikami z 1920 roku i II wojny światowej, podpułkownika WP, działacza społecznego, publicysty i pisarza katolickiego, powstańca warszawskiego i kapelana Szarych Szeregów,  współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników. To jego podpis widnieje pod słynnym „Apelem do społeczeństwa i władz PRL” z 22 września 1976, do końca życia wspierał działania „Solidarności”. Film świetny warsztatowo, znakomity pod względem aktorskim, zbierający bardzo dobre recenzje ma wbrew temu, co w nich piszą, także drugie dno - jest zdecydowanie antykatolicki i antypolski...

Czytaj więcej...

 new slot players get free spins promo from most of online casinos