Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

 

Uwaga! Uwaga! Słynny Teatr w Walizce działający od marca 2013 r. w ramach portalu internetowego www.tarnowskikurierkulturalny.pl ma zaszczyt zaprosić na swoje najnowsze spektakle:  dwie bajki pouczajki pt. „Kopciuszek” wg. Jana Brzechwy i „Halo, czy to numer 112” autorstwa tarnowskiej poetki Marii Kwater oraz projekt edukacyjny autorstwa Agnieszki Rodzik pt. ".... w drodze do szczęścia, czyli przygody Rodziny Milusińskich".  A także ostatnie premiery naszego walizkowego teatrzyku „O wróżce Ekologinie, co ziemię ratowała” i „Opowieść o bł. Karolinie” oraz w przygotowaniu „Plecak magicznych słów” /proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia/ - wszystkie trzy napisane przez naszą Bajkę Pouczajkę Marię Kwater.

Szczegółowe informacje na stronach naszego portalu oraz Facebooku. Jesteśmy jedyną taką grupą teatralną działającą w Tarnowie, kontynuującą tradycje Teatru im. L. Solskiego, gdzie kiedyś działał „teatr w walizce”. Proponując państwu nasze edukacyjne spektakle odwołujemy się do patriotyzmu lokalnego oraz do obrony przed zalewem „wyrobów teatropodobnych”, jakie przywożą do Tarnowa różnego rodzaju agencje „artystyczne”.  Zapraszamy!

 

„Kopciuszek” to kolorowy, rozśpiewany i roztańczony spektakl zrealizowany w wersji lalkowej i tzw. żywym planie. Kukiełki wykonały dzieci z grupy Różowe Moliki działającej w Klubie Moli Książkowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Tam też miała miejsce uroczysta premiera naszego walizkowego teatrzyku.

 
 Tę znaną bajkę Jana Brzechwy o biednym Kopciuszku, złej Macosze i jej córkach oraz dobrym Królewiczu przygotowaliśmy przy współpracy z tarnowską Nieformalną Grupą „Aspiranci”, której główną animatorką jest młoda tarnowska poetka Natalia Tryba, autorka adaptacji naszego „Kopciuszka”. Wsparł nas także tarnowski teatr im. L. Solskiego oraz Klub Studencki „Przepraszam” przy Rynku 10, gdzie mieści się siedziba naszej redakcji i impresariatu.

 

Zabawne dialogi przeniosą Was w świat baśni!
Poznacie losy kopciuszka, który stał się królewną!

 

Naszego „Kopciuszka”, w którym trójka aktorów - animuje kilkunastoma lalkami i wychodząc przed parawan aranżuje zabawy z dziećmi, prezentujemy głównie w przedszkolach. Do tej pory, od premiery w grudniu 2013 r. zagraliśmy  już ponad 40 razy, zbierając pozytywne opinie i kolejne zaproszenia. Udanie łączymy je m.in. z zabawami choinkowymi i Mikołajem. Ukazała się także recenzja tego spektaklu w tygodniku „Miasto i Ludzie”.  W tym czasie trzyosobowa obsada "Kopciuszka" zmieniała się kilkakrotnie - Agnieszka Burda, Karolina Kawa, Ania Kosiba, Agnieszka Rodzik, Monika Tyrka, Mateusz Żelazo .

„Halo! Czy to numer 112” to odpowiedź na głosy dyrektorów przedszkoli oraz wynik konsultacji pomysłu ze szkołami podstawowymi. To spektakl poruszający ważny temat edukacyjny, a mianowicie uświadamiający dzieciom jak ważny jest alarmowy numer 112 i jego właściwe użytkowanie.

 

Mój pomysł rozwinęła twórczo znana tarnowska poetka p. Maria Kwater pisząc oryginalny scenariusz bajki pouczajki pt. "Halo! Czy to numer 112?", składający się z aktorsko zaaranżowanych scenek z udziałem dzieci dzwoniących pod alarmowy numer 112 na policję, straż pożarną i pogotowie. Po każdym telefonie pojawia się na scenie policjant, strażak i lekarz, którzy wchodzą w interakcję z dziećmi i za pomocą dowcipnych, rymowanych tekstów, poprzez wspólną zabawę i konkursy edukują dzieci na okoliczność właściwego, mądrego korzystania z tel.112. A wszystko łączą w całość znane melodie z podłożonymi tekstami p. Marii o tematyce policyjnej, strażackiej i medycznej.

 

Scenografia, jak sama nazwa naszego teatru wskazuje, jest walizkowa, tzn. głównym elementem jest nadmuchiwana atrapa telefonu komórkowego -165 cm. oraz cały szereg gadżetów (rekwizyty i kostiumy) związanych z tematyką bajki pouczajki.

 
 Tym razem trójka wykonawców rekrutuje się ze studentów tarnowskich uczelni: karoliny Kawy, Anny Kosiby, Agnieszki Burdy i Mateusza Żelazo, a także Agnieszki Rodzik i Moniki Tyrki i ostatnio doangażowanej młodej aktorki i tancerki Karoliny Dobosz "Layli". Inscenizacja i reżyseria, tak jak poprzednio Ryszard Zaprzałka – dziennikarz i poeta.

 

Premiera tego nowego walizkowego teatrzyku miała miejsce 9.04.2014 w Przedszkolu w Wojniczu, łącznie zagraliśmy już ponad 50 przedstawień. I gramy je nadal... także w plenerze m.in na przedzkolnych piknikach. 

 

 

Do realizacji tego edukacyjnego przedsięwzięcia udało się nam pozyskać patronaty „Centermedu” /rekwizyty medyczne/, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej /kompletny strój strażacki/ oraz Komendy Miejskiej Policji i Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.
 

To nasza kolejna propozycja, także trzyosobowa - Ania Kosiba, Monika Tyrka i Mateusz Żelazo, obrazująca sytuację współczesnej rodziny. W sposób przystępny dla percepcji dzieci w wieku przedszkolym i wszesnoszkolnym diagnozująca jej zagrożenia i podpowiadająca sposoby wyjścia z trudnych sytuacji, podkreślająca wsparcie najbliższych. Są więc tabletki smutkozłości i bajkowe antidotum na ich nieporządane działanie czyli przygotowywana wspólnie z dziećmi zupa szczęśliwości, której składnikami sa m.in. dobroć, miłość, uśmiech, modlitwa.... . Są piosenki i wiele wspólnych działań z dziećmi, m.in. ćwiczenia gimnastyczne w myśl zasady "W zdrowym ciele zdrowy duch, dziś wie o tym każdy zuch". Autorką "Rodziny Milusińskich" jest nasz dotychczasowy "Kopciuszek" i pani doktor ze "112" Agnieszka Rodzik - aktorka Teatru Nie Teraz, polonistka. Zaś plakat zaprojektował krakowski grafik Maciej Zaprzałka.

 

Premiera naszych "Milusińskich" odbyła się w Przedszkolu Publicznym w Żabnie w  piątek 20 marca 2015 r., z udziałm m.in. autorki sztuki pani Agnieszki Rodzik. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i do zobaczenia z nową bajką - pouczajką...

Teraz po udanej premierze, o czym świadczyła radość na twarzyczkach naszych małych widzów i gromkie brawa - czas wyruszyć z naszym walizkowym teatrem w dalszą drogę.... Zachęcamy! Polecamy!

„O wróżce Ekologinie, co ziemię ratowała”

Jak samo miano wróżki wskazuje, rzecz dotyczy szeroko pojętej ekologii ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i zachowań proekologicznych. Oczywiście całość utkana z wierszy i piosenek naszej stałej autorki - poetki Marii Kwater, która niedawno wygrała ogólnopolski konkurs poetycki o recyklingu, przygotowując prezentację w oparciu o tekst naszej bajki. I jak zawsze  u nas, jest dużo zabawy i interakcji z dziećmi, są konkursy i nagrody. Dzieci uczą się dbać o środowisko i przyrodę /akcja toczy się w lesie/, segregować śmieci i odpadki, a także edukować swoje najbliższe otoczenie w rodzinie, przedszkolu i  szkole. Spektakl, którego premiera miała miejsce w czerwcu 2015 r. w WTZ w Dębicy, grany jest w naszej stałej trzyosobowej obsadzie Ania, Monika i Mateusz. Reżyserem, tak jak poprzednich naszych projektów teatralnych, jest Ryszard Zaprzałka. Także plakat również  jest autorstwa Maćka.   

„Opowieść o bł. Karolinie”

Autorką naszej najnowszej propozycji "Opowieści o blogosławionej Karolinie", premiera: wtorek 23 lutego 2016 r.w przedszkolu w Ilkowicach,  jest także poetka  M. Kwater – obsada i plakat, jak wyżej. Tym razem w sposób bardzo delikatny, bez epatowania wojennym okrucieństwem i nadmierną ludową pobożnością, opowiada o bohaterskiej dziewczynie z podtarnowskiej wsi, która została przez naszego papieża wyniesiona na ołtarze. To taka uteatralizowana katecheza „pod gruszą”. Refleksyjna i pogodna, bardzo prorodzinna i prosta w przekazie /obrazach/. Projekt skonsultowaliśmy z siostrami zakonnymi prowadzącymi przedszkola-ochronki, gdzie także regularnie grywamy. Głównie pod kątem percepcji przez dzieci trudnego tematu życia i śmierci, odróżnienia dobra od zła, miłości i świętości. Są wspólne z dziećmi zabawy, śpiewy i tańce oraz modlitwy… . Ku naszemu zaskoczeniu jest spore zainteresowanie taką tematyką – edukacją poprzez wartości.

Łącznie przez ponad dwa lata naszych wędrówek z Teatrem w walizce zagraliśmy ponad 150 przedstawień w przedszkolach i szkołach, klubach i galeriach, także w plenerze, na piknikach i festynach rodzinnych, mamy św. Mikołaja i program zabaw noworocznych. A przed naszym walizkowym teamie kolejne wyzwania, wyjazdy i premiery. Zapraszamy!

Kontakt: Ryszard Zaprzałka – red. naczelny tkk, dziennikarz i poeta, ostatnio związany z Teatrem Nie Teraz. Nasz adres to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel. kom. 795 206 706

Klub literacki „Smagacz”

Agnieszka Opolska - Róża. Premiera 14 stycznia.

„… miała to do siebie, że zawsze wierzyła w przegrane sprawy: przegraną sprawę z matką, przegraną sprawę z ojcem i przegraną sprawę    z  wujkiem. A teraz w przegraną sprawę z Danielem. Gdyby świat był dla niej trochę bardziej wyrozumiały, chociaż jedna z tych spraw byłaby wygrana”. Życie Róży jest uporządkowane i przewidywalne: praca w szkole, mieszkanie na krakowskim strzeżonym osiedlu, szczęśliwy związek. Do pełni szczęścia brakuje jej tylko dziecka. Wszystko zmienia się w dniu, w którym odkrywa tajemnicę swojego męża, Daniela. Podejmuje decyzję, w konsekwencji której trafia do miasta na północy Francji. Jaką rolę w życiu dziewczyny odegra przedziwne miejsce o nazwie Maison i jego tajemniczy szef, Christopher? Agnieszka Opolska, autorka Anny May (Literackiego Debiutu Roku 2015) w nowej powieści zostaje wierna temu, o czym lubi pisać najbardziej, czyli sztuce. Trzyma przy tym fason i drugą powieścią zgrabnie balansuje między „dziełem” a „produktem masowym”. Róża, jako opowieść o zagubionym człowieku, to po prostu piękna literatura. Ps. Agnieszka Opolska - niegdyś mieszkanka Tarnowa, związana z Teatrem Nie Teraz - obecnie mieszka w Anglii, gdzie wraz z mężem Albertem prowadzi przedszkole i pisze książki. 

Klub Teatralny "TESPIS"

logo male teatralnyHycnar za Polcariego

czyli zamienił stryjek siekierkę na kijek...

Kiedy obejmował stanowisko dyrektora artystycznego w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, deklarował, że rewolucji nie będzie, tylko ewolucja w stronę lepszego repertuaru. Nie udało się. Rewolucja miała miejsce, przede wszystkim w głowach tarnowskich urzędników, urzędników-krytyków. Jakub Porcari, niepokorny twórca, pół Włoch pół Polak, sprawił, że "Solski" osiągnął rozgłos i stał się placówką na nowo rozpoznawalną. Inna sprawa, że jego szefowanie opierało się w dużej mierze na eksperymentach, nie zawsze udanych. Za największy sukces jego dyrekcji uznać należy prapremierę "Grażyny" Adama Mickiewicza w reżyserii Radka Rychcika i świetne przyjęcie przedstawienia, również na opolskim festiwalu "Klasyka Żywa". Od czerwca stanowisko szefa zespołu tarnowskiego po Jakubie Porcarim obejmie Marcin Hycnar, aktor i reżyser. Wróci on do swojego rodzinnego miasta, chociaż grywał na deskach Teatru Narodowego, Buffo i Polskiego, także reżyserował w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Deklaruje, że będzie chciał utrzymać wcześniej obrany kierunek artystyczny i czerpać z dorobku zarówno Porcariego, jak i Eweliny Pietrowiak. Zapowiada też, że dowartościuje widza gimnazjalnego i oprze plany repertuarowe o różnorodność, która według niego jest kluczem do sukcesu. Już wiadomo, że na początek przygody z tarnowskim zespołem wyreżyseruje "Katów" Martina McDonagha. Jakub Porcari objął już stanowisko kuratora sekcji teatralnej łódzkiego festiwalu Czterech Kultur. O Tarnowie na pewno nie zapomni, tym bardziej, że przedstawienie w  jego reżyserii "Z ziemi włoskiej do Polski" jest zakwalifikowane do 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nadzieje wielkie!

Źródło: Magdalena Zbylut - www.radiokrakow.pl

Tytuł pochodzi od redakcji tkk

 14 czerwca w ramach Nocy Teatrów na scenie Teatru KTO gościnnie wystąpią aktorzy z Teatru Solskiego w Tarnowie. Krakowska publiczność zobaczy spektakle „Jakobi i Leidental" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej oraz „Tlen (Kislorod)" w reżyserii Zofii Zoń. - To doskonała promocja teatru i przyciąganie widzów, którzy często po raz pierwszy bądź po długiej przerwie wracają obejrzeć znakomite przedstawienia – mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Planujemy, aby w przyszłym roku także w Tarnowie odbyła się Noc Teatrów. Jesteśmy w stanie pokazać kilka spektakli jednego wieczora. Chcemy zaprosić do współpracy Centrum Sztuki Mościce, Tarnowskie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych, bo posiadają przestrzenie, które także można adaptowa

Klub Filmowy „Vitae Valor”

 Wielki Finałlogo male filmowy

31. Tarnowska Nagroda Filmowa dobiegła końca 

Podczas uroczystej Gali Wręczenia Nagród, która odbyła się 29 kwietnia 2017 r. w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu, ogłoszono Laureatów Festiwalu. W konkursie zaprezentowano dwanaście filmów, które oceniało Jury Profesjonalne, Jury Młodzieżowe oraz najważniejsze z gremiów – Publiczność. Ponadto, od 11 lat Festiwalowi towarzyszy sekcja dziecięca, czyli Filmy Młodego Widza, w którym bajki oceniało Jury Dziecięce /statuetki: Kamerzysty i Maszki/. I tak: laureatem Grand Prix 31 Tarnowskiej Nagrody Filmowej /statuetka Maszkarona/ został film "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy, nagroda publiczności przypadła "Ostatniej rodzinie" Jana Matuszyńskiego, a jury młodzieżowe doceniło „Pokot” Agnieszki Holland. Zaś Nagroda za całokształt twrczości i wkład w polską kinematografię /Statuetka Wędrowiec/ trafiła do rąk wybitnego aktora Janusza Gajosa. Po odebraniu wszystkich nagród odbył się finałowy koncert - sentymentalna podróż w świat muzyki filmowej z udziałem Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego Sekstetu. Poniżej oficjalny werdykt Jury /Źródlo: TNF/

Wielki finał